Česká měna ve středu podruhé za sebou zpevnila a k dolaru se kurzem 23,44 koruny za dolar dostala na nejsilnější úroveň od poloviny roku 2015. K euru posílila o desetník na 26,36 koruny za euro a je tak nejsilnější za poslední dva týdny. Vůči americké měně koruna rostla zároveň s eurem.

"Koruně zřejmě pomohlo posílení eura na světových trzích a zároveň pokles tržních výnosů v české ekonomice," vysvětlil ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance upozornil na pokles podílu zahraničních investorů držících český státní dluh z březnových 47,3 procenta na dubnových 45,4 procenta.

Zahraniční spekulanti, kteří na posílení koruny čekali, aby vybrali zisky, budou podle Pikory prodáváním české měny její zpevňování dále brzdit. Výraznější posílení koruny tak čeká, až se dluhopisů zbaví všichni ti, kdo se jich zbavit chtějí.

Podle guvernéra ČNB se po dubnovém ukončení intervencí kurz koruny vyvíjí příznivým směrem. "Zatím to hodnocení je veskrze pozitivní. Nedošlo k žádnému šoku, koruna mírně posiluje. Je to odpovídající zpřísnění měnových podmínek. Zatím velmi, velmi mírné, takže s tím vývojem jsme určitě spokojeni," řekl Rusnok.

Sazby by centrální banka podle Rusnoka mohla zvýšit až s odstupem doby. "My jsme to avizovali, že pokud bude vývoj zhruba odpovídat tomu, co prognózujeme, tak někdy v druhé polovině roku, ale může to také být až v příštím roce, dojde, doufejme, k odpoutání úrokových sazeb od nuly, kde zatím de facto vlastně zůstávají," řekl Rusnok.

ČNB ukončila intervence, kterými bránila od listopadu 2013 české měně v posílení pod 27 Kč za euro, ve čtvrtek 6. dubna. Během trvání kurzového závazku koupila centrální banka na devizovém trhu eura za zhruba dva biliony korun.

Vývoj kurzu koruny k dolaru a euru
Pozn.: Vývoj za poslední dva roky. Jde o týdenní hodnoty, tomu odpovídají data. V případě posledního týdne jde o dnešní hodnotu. Zdroj: Thomson Reuters