Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vytvořila v loňském fiskálním roce (do 31. března) rekordní čistý zisk 1,316 miliardy eur (34,78 miliardy korun), což je meziroční růst o šest procent. Počet přepravených pasažérů se zvýšil o 13 procent díky nízkým cenám letenek i rozšiřování počtu destinací, uvádí se v úterním prohlášení firmy.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zisk v rozpětí 1,3 miliardy až 1,35 miliardy eur. Nicméně samotná společnost už v říjnu snížila svůj původní odhad o pět procent kvůli oslabení britské měny v důsledku vystoupení Británie z Evropské unie.

Pokles cen letenek trvající už několik let se podle evropských přepravců začíná v posledních týdnech zpomalovat, Ryanair předpokládá, že jeho ceny se ve fiskálním roce 2017 (do 31. března 2018) sníží o pět až sedm procent po propadu o 13 procent v předchozím roce.

Irský přepravce v loňském roce zahájil lety na 206 nových trasách a otevřel 10 svých základen na letištích v Bukurešti, na Korfu, v Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku, na Ibize, v Norimberku, Praze, Sofii, Temešváru a Vilniusu.

Jak uvedla agentura Reuters, letadla Ryanair denně vzlétnou 1800krát do 34 zemí. Za uplynulý fiskální rok přepravila 120 milionů cestujících. V příštím roce chce přepravce toto číslo zvýšit na 130 milionů, což představuje nárůst o osm procent po zvýšení o 13 procent letos. Z hlediska počtu cestujících Ryanair loni vystřídal Lufthansu na postu největších evropských aerolinek.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru