Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl v letošním prvním čtvrtletí meziročně zisk před zdaněním o třetinu na 948 milionů korun. Celkové výnosy klesly o 27 procent na zhruba 4,6 miliardy korun. Informovala o tom mluvčí společnosti Barbora Peterová.

"Zásadní podíl na snížení výnosů a rovněž i nákladů měla operace s cennými papíry, o jejichž prodeji ve výši 1,7 miliardy korun bylo účtováno v prvním čtvrtletí roku 2016. V roce 2017 jsou tedy finanční výnosy a rovněž náklady zhruba o tuto částku nižší," uvedla mluvčí.

ČEPS upozornil na opatření, která zavedl v prvních třech měsících roku pro udržení stability sítě. Podle firmy pomohlo mimo jiné lednové zprovoznění prvních dvou transformátorů v rozvodně Hradec u Kadaně. Druhé dva spustí do konce letošního června. Transformátory pomáhají zvládat nápory elektřiny z Německa, které souvisejí s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, především s nevyrovnanou produkcí elektřiny z německých větrných parků. Investiční náklady projektu by podle ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun. "Za první čtvrtletí byly transformátory využity ve 48 dnech," uvedl v úterý předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.

ČEPS dodal, že 24. ledna po poledni zaznamenal maximum zatížení elektrizační soustavy. Bylo to 11 769 MW, o téměř 500 MW více než při dosavadním rekordu z února 2012. "Příčinou dosažení nového historického maxima bylo velice chladné počasí. Průměrná měsíční teplota byla o téměř pět stupňů nižší, než je teplotní normál pro leden," uvedl ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS Miroslav Šula.

Firma dodala, že přenosová soustava Česka je posilována i díky evropským dotacím. Uvedla, že dosud získala v rámci financování projektů společného zájmu z programů Evropské komise přes čtyři miliony eur (přes 105 milionů korun).

ČEPS působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.