V Galerii Kodl padl dosavadní rekord v dražbě uměleckých děl. Zatímco loni se tady prodaly obrazy za 142 milionů korun, během nedělního odpoledne 28. května se suma vyšplhala na 250 milionů korun.

"Pro české výtvarné umění je to dobrá zpráva, protože obrazy se dostávají na důstojné ceny," říká majitel aukční síně Martin Kodl.  

Během dražby se prodalo přes 200 obrazů. Nejdražším vydraženým bylo Šero v pralese od malířky Toyen. Vyvolávací cena začínala na 14 milionech. Kupec nakonec zaplatil 30 milionů korun.

Podobného zájmu se dostalo i dílu Zapomenuté hračky od Giorgia de Chirica – z původní vyvolávací částky 19 milionů korun se konečná cena vyšplhala na 26 milionů korun.

Desetimilionovou hranici překonalo i kubistické Zátiší s hodinkami od Emila Filly, dílo Koupání od Františka Kupky a Žně v Kraskově od Antonína Slavíčka. 

"Zájem o výtvarné umění stoupá, svědčí o tom i fakt, že za posledních 25 let nepřekonala žádná aukce stomilionovou hranici," komentuje Kodl. 

Absolutní aukční rekord za jedno v Česku vydražené dílo domácího autora patří obrazu Série C I. (Protihodnoty) od Františka Kupky, který loni v listopadu Adolf Loos Apartment and Gallery vydražila za 62,1 milionu korun. V květnové dražbě se dílo Prisme od stejného autora s vyvolávací cenou 49 milionů ale neprodalo.

Galerie Kodl s loňským obratem 313 milionů korun byla v roce 2016 nejúspěšnější českou aukční síní. Následovala ji European Art s obratem 242 milionů. Třetí v pořadí byla Adolf Loos Apartment and Gallery s obratem mírně přes 200 milionů korun. 

Celkový obrat českých aukcí loni poprvé od počátku 90. let přesáhl miliardu korun. Obecně dobrá ekonomická situace a dostatek volných peněz na trhu vede investory stále častěji i k investicím do umění. 

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru