Přestože země vyvážející ropu sdružené v kartelu OPEC naplnily očekávání a prodloužily omezení těžby až do března 2018, trhům to nestačilo. Ani fakt, že se ke čtvrteční dohodě znovu připojilo také Rusko a dalších deset zemí stojících mimo kartel, nezabránil propadu ceny až pod 52 dolarů za barel. Severomořská ropa Brent se přitom ještě ve čtvrtek ráno obchodovala za téměř 54,5 dolaru za barel. Jen za čtvrtek se tak její cena propadla o pět procent.

"Někteří hráči na trhu mohli očekávat razantnější kroky - ještě větší nebo delší omezení těžby, případně zapojení většího počtu zemí," uvedli ke čtvrtečnímu vývoji ceny ropy analytici britské banky Barclays pro Financial Times. "Existovala očekávání, že z trhu zmizí dalších půl milionu barelu ropy denně," řekl agentuře Reuters analytik investiční společnosti Mizuho Americas Robert Yawger.

Cílem prodloužení dohody o omezení těžby o 1,8 milionu barelů denně, která byla původně přijata loni v listopadu, je snížit světové zásoby ropy, které se drží výrazně nad dlouhodobým průměrem, a docílit rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Podle analytiků ze společnosti Wood MacKenzie by bez prodloužení dohody došlo k propadu ceny ropy až někam ke 43 dolarům za barel.

K nastolení rovnováhy na trhu s ropou by však přesto mohlo dojít. "Pokud by kartel OPEC těžil v následujících třech čtvrtletích podobné množství ropy jako v první polovině letošního roku, mohlo by na trhu chybět až 900 tisíc barelů ropy denně," odhaduje analytik ČSOB Petr Báča. Přesto se podle něj nedá očekávat výraznější růst ceny. "Pro letošní rok odhadujeme průměrnou cenu ropy kolem 55 dolarů za barel s tím, že příští rok může průměrná cena ropy vzrůst k 58 dolarům.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se