Zmrzlinu v rodině Hájkových vyrábí už čtvrtá generace. Dokážou o ní mluvit hodiny, před médii ale léta mlčeli. Soudili se o právo užívat značku. Takže se není co divit opatrné otázce: "A víte, kterému Hájkovi voláte?" Bariéry dlouholetého mlčení však už padly a část rodiny v čele s Jiřím Hájkem a jeho společníkem Petrem Kobrlem se vydala cestou přípravy zmrzliny a ovocných pohárů, které prodávají pod značkou Ovocný Světozor.

Druhá část pod rodinným jménem Hájek & Hájková buduje síť svých cukráren, nebo spíš kaváren, s vlastní zmrzlinou a hlavně s vlastními dorty. Na ty se tady mimochodem stojí fronta. Je půl deváté ráno ve všední den, když prodavačky na pražské Brumlovce plní čerstvě vyrobenými dorty chladicí vitrínu. Než za půl hodiny stihne přijet fotograf, je z poloviny prázdná a i během krátkého focení se musí několikrát doplnit.

"První zmrzlinu jsem namíchal, když mi bylo deset," vzpomíná František Hájek z manželského tandemu Hájek a Hájková. Dlouhá léta pracoval se svým otcem a strýcem v prvním ovocném baru u nás – v pasáži Světozor na Václavském náměstí. Před revolucí se ovšem podnik, který jeho otec, dědeček a strýc před čtyřiceti lety založili, jmenoval Ovocenka. Oficiálně spadal pod státní podnik Zelenina. O firmě Světozor, kde dnes podniká jeho strýc, mluví František Hájek nerad, je ale jasné, že rodinná tradice se nezapře.

Zmrzlina i dorty jsou dnes kvalitnější

Ovocný Světozor i Hájek & Hájková si pečlivě vybírají dodavatele surovin a změnu kvality hned poznají na chuti. Ani jedna z firem také nepoužívá palmový olej. A obě se drží dědečkova hesla: Než si na něco půjčit, je lepší si na to vydělat, a než se rozšiřovat, je důležitější mít v pořádku a pod kontrolou všechny stávající provozovny. Ani jeden z nich také nechce zmrzlinu dodávat do řetězců, protože tlak na nižší cenu je tlakem na snížení kvality.

rodinný podnik

◼ Recept na zmrzlinu pochází ještě z období války od prapředka rodiny Hájkovy.

◼ Firmu založil v roce 1977 dědeček Františka Hájka spolu s jeho otcem a strýcem. Jmenovala se Ovocný bar, respektive Ovocenka, a patřila pod státní podnik Zelenina Praha.

◼ První zmrzlinárna byla v Praze na Václavském náměstí.

◼ Po revoluci podnik změnil název na Světozor.

◼ Před lety se cesty rodiny rozešly a vnuk zakladatele firmy a jeho strýc se soudili o značku. Firma se rozdělila na dva samostatné podniky: Hájek & Hájková a Ovocný Světozor.

Co se totiž od dob otce a dědečka zásadně změnilo k lepšímu, je kvalita surovin. "Nechci používat suroviny, které jsou levnější. Na chuti je to velmi znát," říká František Hájek z cukrárny Hájek & Hájková. Nejde přitom jen o zmrzlinu, ale i o dorty. Byť recepty u Hájkových zůstaly stejné – rodinné.

"Kdysi se třeba dávalo do dortů méně krému, já ho dávám víc. Všechno taky důsledně připravujeme sami a do poboček rozvážíme. Je to jako podpis kuchaře. Recept na svíčkovou je stejný, když ale najmete kuchaře do poboček, bude svíčková pokaždé trochu jiná. A to nechci. Stejně tak zmrzlina. Tu dělám já nebo synovec. Když má dovolenou, seberu se a jedu to namíchat sám. Nechci předávat naše recepty jinam."

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se