Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve čtvrtek zhoršila úvěrová hodnocení Hongkongu jen pár hodin poté, co totéž učinila Číně. Svůj krok odůvodnila těsnými politickými, hospodářskými i finančními vazbami částečně autonomního území Hongkongu na pevninskou Čínu. Agentura snížila rating Číny i Hongkongu poprvé téměř za 30 let.

Moody's snížila rating závazků v domácí i zahraniční měně na Aa2 z dosavadního stupně Aa1. Ratingový výhled změnila ze stabilního na negativní, nicméně poznamenala, že rizika ovlivňující rating jsou vyvážená.

Změna hodnocení Hongkongu nebyla žádným překvapením, když ve středu Moody's zhoršila úvěrová hodnocení Číny a naplnila tím své varování z loňského března. Svůj krok vysvětlila předpokládaným zpomalováním hospodářského růstu a pokračujícím růstem dluhu.

Vláda Hongkongu s rozhodnutím agentury zásadně nesouhlasí a označila ho za mechanické. Ministr financí Paul Chan prohlásil, že Moody's přehlíží zdravé ekonomické základy, odolný bankovní sektor i silnou finanční pozici Hongkongu.

Peking převzal kontrolu nad městem od Británie v roce 1997, ale Hongkongu zůstal samostatný finanční systém a vlastní měna.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru