Dánská energetická společnost Dong Energy se dohodla na prodeji svých aktivit v oblasti těžby ropy a plynu britské petrochemické skupině INEOS. Hodnota dohody činí 1,3 miliardy USD (30,7 miliardy korun). Prodej je součástí plánu firmy Dong ohlášeného v listopadu, podle kterého se hodlá stát aktivní pouze v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů. INEOS se díky akvizici stane největší soukromou skupinou těžící v Severním moři.

Dong Energy je největším světovým provozovatelem větrných elektráren na moři. Dánská vláda vlastní v Dong Energy podíl 50,1 procenta. Firmě loni klesla těžba ropy a plynu na 100 000 barelů denně ze 115 000 barelů denně v roce 2015.

INEOS se koupí přidává k řadě firem podporovaných soukromým investorem, které v posledních měsících koupily významný majetek v Severním moři od zdejších operátorů, jako je Royal Dutch Shell a OMV. Nákupy v Severním moři oživily v posledních měsících díky stabilnějším cenám ropy. INEOS mimo jiné vlastní rafinerii ve Skotsku a minulý měsíc koupil potrubní sytém Forties v Severním moři od firmy BP. Jeho cílem je expanze v oblasti průzkumu a těžby ropy a plynu.

Prodávaný majetek zahrnuje mimo jiné podíl ve druhém největším poli s plynem v norských vodách Ormen Lange, nové pole s plynem Laggan-Tormore, ze kterého se začalo těžit na počátku loňského roku, či problémové severomořské pole Hejre. Podle odhadů rezervy tohoto majetku činí až 570 milionů barelů ropy a plynu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru