Hrubý zisk britského maloobchodního řetězce Marks & Spencer (M&S) se v uplynulém finančním roce propadl téměř o dvě třetiny na 176,4 milionu liber (5,4 miliardy korun). Oznámila to ve středu firma, která působí rovněž v České republice. Hospodářské výsledky podniku byly podle serveru BBC zasaženy poklesem prodeje oblečení a náklady na otevírání nových potravinářských obchodů.

Hrubý zisk bez zahrnutí mimořádných položek klesl zhruba o desetinu na 613,8 milionu liber. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 593 milionů liber. Finanční rok společnosti M&S končí 1. dubna.

Do čela firmy v loňském roce nastoupil Steve Rowe, který se snaží podpořit dlouhodobou ziskovost reorganizací aktivit v oblasti prodeje oblečení a zvýšením důrazu na prodej potravin.

"Loni jsme nastínili komplexní plán na vybudování silných základů pro budoucnost," uvedl ve středu Rowe. Upozornil, že plánovaná restrukturalizace je podle očekávání spojená s náklady, firma však zůstává zisková a podařilo se jí snížit čistý dluh.

Česká pobočka M&S již v pondělí oznámila, že jí v uplynulém finančním roce klesly tržby o sedm procent na 1,77 miliardy korun. Zisk se snížil o více než polovinu na 37 milionů korun. M&S má v Česku podle svých internetových stránek 19 prodejen a zaměstnává tu 489 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru