Brněnský Zetor Tractors loni vyrobil 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 600 strojů. Firma vydělala před zdaněním 102 milionů korun. Zisk i výroba jsou nejnižší od roku 2010, což souvisí s krizí na trhu. Vyplývá to z informací, které v úterý zveřejnila firma v tiskové zprávě.

Společnost ale uvedla, že přes kladný výsledek čelí odbytové krizi, která prostupuje již třetím rokem trhy západního světa a dotýká se všech výrobců a prodejců traktorů a zemědělských agregací.

Prodeje zemědělské techniky v Evropě se propadly ve srovnání s rokem 2015 o devět procent, což je nejhorší výsledek trhů od roku 2009, kdy Evropa a svět čelily hospodářské krizi. Zetor ale dál drží obdobné tržní podíly v Evropě a Severní Americe.

"I přes klesající objemy prodejů se nám daří udržovat pozice na jednotlivých trzích a v některých oblastech dokonce posilovat, v loňském roce tomu bylo například v Německu, Litvě, Slovensku a jinde. Dalším důležitým aspektem je, že společnost hospodařila s kladným výsledkem a stále investujeme finanční prostředky do rozvoje společnosti," uvedl Lukáš Krejčíř, ředitel Finančního úseku Zetoru.

Tržby společnosti loni klesly téměř o půl miliardy na 3,2 miliardy korun. Z vyrobených traktorů jich firma 86 procent vyvezla do více než 40 zemí. "Průvodní jevy, které negativně ovlivňují celkovou situaci na trzích, jsou v posledních třech letech neměnné. Jedná se o pokles výkupních cen zemědělských komodit, zpřísňování emisních standardů u strojů a s tím spojené zdražování nových produktů a dotační politiku, kdy zemědělci stále nemají možnost čerpat prostředky z těchto zdrojů," uvedl Krejčíř.

Firma hledá uplatnění v nových teritoriích. Jen letos vstoupila na osm nových trhů v Asii a Africe, šlo například o Írán, Barmu, Izrael a nejnověji Zambii. Aktuálně jedná i v Kurdistánu se společností Reader and Falge International Ltd. o uzavření distributorské smlouvy. V případě podpisu smlouvy by se společnost stala prodejcem značky Zetor na území severního Iráku. Kurdistánská strana projevila také zájem o montáž traktorů Zetor na jejich území. Zetor by zřejmě zvolil podobný model jako v Rusku, kam bude dodávat komponenty a tamní partner je bude montovat.

"V letošním roce očekáváme postupnou stabilizaci trhů, tedy zastavení či zmírnění propadů prodejů ve sledovaných teritoriích. V rámci plánu na rok 2017 usilujeme udržet a mírně vylepšit výsledek z roku 2016. Přijali jsme několik opatření, která mají zajistit dosažení cílů. Ať už se jedná o změny ve vedení společnosti, či důraz na posílení pozic nových trhů," dodal Krejčíř.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru