Obraz Jindřicha Štyrského nazvaný Kominík a sněhulák se na nedělní aukci v pražském Obecním domě prodal za 19 milionů korun, respektive 23,6 milionu korun včetně přirážky. Kupce obraz našel po napínavém souboji v sále i po telefonu.

Vyvolávací cena díla byla 14,5 milionu korun. Jedná se o Štyrského nový aukční rekord, uvedli pořadatelé ze společnosti European Arts.

Dosud nejdražším Štyrského dílem na tuzemských aukcích byl obraz Maldoror, který se před osmi lety prodal za 11 milionů korun bez aukční přirážky, s ní pak za 12,76 milionu.

Ještě další tři díla překročila hranici deseti milionů korun. Loni na trhu nebyly žádné Štyrského malby, prodaly se ale všechny tři nabízené koláže, a to za částky přes milion korun.

Nyní vydražený obraz Kominík a sněhulák pochází z počátků Štyrského prvního pařížského pobytu. Olej na plátně o rozměrech 70,5 krát 50,5 centimetru byl pod francouzským názvem Ramoneur et bonhomme de neige vystaven na přehlídce artificialismu v Paříži na přelomu let 1925 až 1926.

Po dlouhá desetiletí byl poté v majetku jedné východočeské rodiny, takže byl znám pouze z černobílé reprodukce.

Obraz je podle historika umění Karla Srpa důležitý pro poznání rané artificialistické Štyrského fáze, ve které se obdobně jako Toyen pokusil propojit abstraktní plány a konkrétní detaily.

Z klasické moderny byl v nedělní aukci ještě raný obraz Václava Špály jménem Idyla (Dívky, Koupání) z roku 1910. Do aukce šel s vyvolávací cenou 2,8 milionu korun a prodal se za rovné čtyři miliony korun, což s 24procentní aukční provizí činí 4,96 milionu korun.

Dražila se také nově objevená kolekce devíti děl člena Devětsilu Jiřího Jelínka, z nichž nejvýznamnější je podle pořadatelů mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz Nábřeží datovaný do roku 1924.

"Po dlouhé přestřelce dražitelů byl nakonec vydražen za 3,1 milionu korun, což je více než desetinásobek vyvolávací ceny," uvedla aukční síň.

Jelínkovo dílo z 20. let je téměř nedostupné a podle znalců se zřejmě už nepodaří najít jeho další příklady podobné kvality.

Vysokou vyvolávací cenu měla věhlasná plastika slavného francouzského sochaře Emila Antoina Bourdella Herakles napínající luk, která se nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze, Metropolitního muzea v New Yorku nebo Musée d’Orsay v Paříži.

Historický bronzový odlitek z počátku 20. století se vyvolával za 9,5 milionu korun, vydražil se za 9,7 milionu korun, i s aukční přirážkou tedy za více než 12 milionů.

Stejná soška, tentokrát za vyvolávací cenu 1,5 milionu korun, byla předmětem i nedělní dražby aukčního domu Sýpka na Žofíně. Socha z pozůstalosti malíře a sochaře Jiřího Jašky se tam prodala za 2,3 milionu korun včetně 18procentní přirážky.

Socha je opatřena značkou kovolitecké firmy Alexise Rudiera z Paříže, která pracovala i pro Rodina.