Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody. Škoda se podle odhadů vyšplhá na 478 milionů korun. Moravští pěstitelé přijdou až o 80 procent úrody meruněk a broskví. Mrazy poškodily české ovocnáře druhý rok po sobě, loni škody byly kolem 400 milionů korun. Podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka jsou letošní ztráty o pětinu vyšší než byly minulý rok. 

Mrazy nejvíc poškodily sady na jižní Moravě, ale i na dalších místech na střední a severní Moravě.  Právě některé tamní ovocnářské podniky, které chladné jarní počasí poškodilo již druhý rok po sobě, by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat i do existenčních problémů. O případné pomoci státu jsou ovocnáři podle Ludvíka připraveni jednat. Loni vláda farmářům na mrazové škody dala odškodnění 133 milionů korun.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že ovocnáři kvůli škodám z mrazů mohou počítat s podporou státu. Míru případné náhrady škod neuvedl.

Mrazy ovlivní byznys například největšího světového výrobce ovocných pálenek vizovického R. Jelínka. Firma hospodaří dohromady na více než 160 hektarech ovocných sadů, z toho asi 65 z nich tvoří meruňkové sady nedaleko Hustopečí u Brna. "V těchto sadech dosáhla v období květu nejnižší teplota mínus 6 stupňů Celsia a vzhledem k tomu, že meruňkové květy jsou velmi citlivé na teplotu, která je nižší než mínus jeden stupeň Celsia, je bohužel celá úroda zničená," říká výkonný ředitel společnosti R. Jelínek Vladimír Darebník. 

Meruňkové sady mrazy podle Darebníka zasáhly už třetí rok po sobě. "Způsobí to znatelný výpadek destilátu, který patří k nejžádanějším. Budeme se snažit nalézt meruňky jinde v Evropě, ale podle prvních odhadů je poškození meruněk velmi značné i ve všech okolních státech snad s výjimkou Polska, kde stromy kvetou později a dubnové mrazy je nezasáhly," doplňuje Darebník. Jestli firma meruňkovici zdraží, výkonný ředitel neuvedl. "Cena zůstane minimálně na stejné úrovni jako je dnes," dodává. 

Mrazy zasáhly Česko 21. dubna a 10. května. Chladné počasí významně zasáhlo i třešně. U jablek, kterých se v minulých třech letech sklízelo téměř 138 000 tun je odhad propadu produkce 22 procent. Významné škody se čekají i u hrušní a rybízu. Tento čtvrtek už zveřejnili své odhady škod vinaři. Na vinicích způsobily jarní mrazy podle Svazu vinařů škody za 1,2 miliardy korun.

Největší ztráty ovocnáři utrpěli v roce 2011. Tehdejší úroda ovoce patřila mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let. Kvůli velké rizikovosti jsou možnosti komerčního pojištění omezené. "Standardně lze proti mrazu pojistit jen jahodník a v omezené míře, jako doplňkové pojištění, pouze jablka," uvádí Ludvík.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru