Platební společnost Mastercard ohlásila první projekt, jímž chce proniknout mezi žáky českých základních a středních škol. Od nového školního roku rozdá tisíci žáků 6. základní školy v Kolíně platební klíčenky. Těmi školáci nahradí dosavadní čipy na placení školních obědů, čtenářský průkaz v městské knihovně nebo jízdenky v MHD. Klíčenka bude fungovat jako běžná bezkontaktní karta, nebude ale spojena se žádným účtem a nebude s ní možné vybírat z bankomatu. Rodiče dětí ji budou dobíjet přes internetovou nebo mobilní aplikaci, sami žáci ji pak dobijí v postupně instalovaných platebních terminálech.

"Klíčenka by měla sloužit jako náhrada kapesného. Rodiče v systému uvidí, za co jejich děti nejvíce utrácejí, a budou moci nastavit také denní či měsíční limity plateb," vysvětluje manažerka rozvoje obchodu v Mastercard Zuzana Weissová. Podle ní systém navíc školákům výhledově zabrání v tom, aby si s pomocí klíčenky koupili alkohol nebo třeba cigarety. "Jednáme už s několika obchodními řetězci, které by konkrétním platebním klíčenkám dětí zabránily v nákupu takovéhoto zboží," říká Weissová.

Děti budou lovit slevy

Klíčenky dostanou kolínští školáci zdarma. Při jejich ztrátě půjde peníze zablokovat a zhruba za 100 korun si pak pořídit klíčenku novou. Rodiče si budou moci vybrat, zda svým dětem umožní s tímto nástrojem také platit, nebo ho děti budou moci využívat jen jako čipovou kartu pro vstup do školní tělocvičny či k půjčování knih. "Nechceme budit dojem, že rodičům podsouváme nové bankovní služby. Proto bude spuštění platebních funkcí dobrovolné," uvádí Weissová. Dodává, že klíčenka umožní dětem získat 30procentní slevu při návštěvě městského akvaparku nebo kina. V dalších pěti kolínských obchodech budou mít rovněž slevy na nákup školních pomůcek. "To by je mělo naučit vyhledávat výhodnější cenové nabídky," míní zástupkyně Mastercard.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru