Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, zvýšila meziročně zisk před zdaněním o 65 procent na loňských 178 milionů korun. Podnik utržil podle mezinárodních účetních standardů 4,4 miliardy korun, meziročně o čtvrtinu více. Vývoz do 16 zemí, zejména na Slovensko, tvořil 56 procent. Podnik získal, stejně jako předloni, nové zakázky za 4,2 miliardy korun. Novinářům to řekl Josef Perlík, předseda představenstva a generální ředitel podniku. Škoda JS zaměstnává 1100 lidí a loni vykázala 17. ziskový rok v řadě.

"Vyšší zisk byl dán růstem tržeb, velké úsilí jsme věnovali ekonomice firmy, vyšší efektivitě a tlaku na náklady. Poměr čistého zisku k tržbám stoupl meziročně ze dvou procent na loňská tři procenta," uvedl Perlík. Na pořizování a opravy majetku loni firma vynaložila přes 100 milionů korun, což chce udržet v dalších letech.

"Letos plánujeme udržení loňských tržeb i zisku," řekl Perlík. Podle finančního ředitele Jana Kleisnera je firma stabilní a zdravá. "Za současné situace na trhu jaderné energetiky se nedají očekávat razantní nárůsty tržeb," řekl. Loni přijaté zakázky dávají solidní perspektivu na další tři až čtyři roky. "Objem 4,2 miliardy korun považuji za velký úspěch. Jaderná oblast není úplně jednoduchý byznys a obchodní příležitosti spíše ubývají," uvedl Perlík.

Z celkových tržeb tvořila 57 procent výstavba a modernizace jaderných zařízení, která meziročně posílila o 10 procentních bodů. Šlo hlavně o dostavbu dvou bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce a modernizaci systému kontroly a řízení maďarské elektrárny Paks. Firmě se podařilo stabilizovat výrobní divizi, která se na tržbách podílela 25 procenty. Jde o výrobu kontejnerů pro vyhořelé jaderné palivo a výrobu řídicích a regulačních prvků pro reaktory typu VVER. Divize Servis, která se podílela na tržbách 18 procenty, zajišťuje údržbu v elektrárnách Dukovany a Temelín.

Letošek je podle Perlíka významný pro naplnění aktualizované státní energetické koncepce a Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. Příští rok by se měl podle zveřejněného harmonogramu řešit výběr dodavatele a financování stavby nových jaderných zdrojů. "Věříme, že se při přípravě bude přihlížet k rozsahu zapojení českých podniků," uvedl Perlík. Podle něj by nové bloky mohl nejméně ze 70 procent realizovat domácí průmysl. "Temelínský tendr skončil předčasně v roce 2014, ale významní čeští hráči a možní dodavatelé, stejně jako Škoda JS, pokračovali v dodávkách pro české i zahraniční bloky, zachovali si kontinuitu kvalifikace a potenciálu," řekl Perlík. Škoda JS je připravena nabídnout dodávky do projektu nových českých bloků v desítkách procent. Reference podílu na velkém tuzemském projektu by zvýšily i mezinárodní konkurenceschopnost českých firem.

Firma je od roku 2004 součástí ruské skupiny OMZ z oblasti těžkého strojírenství, která se zaměřuje na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a výrobu speciálních ocelí.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.