Koruna v úterý po zveřejnění údajů o růstu české ekonomiky zpevnila. Dopoledne prolomila hranici 26,40 koruny za euro, poté ale nejsilnější úroveň od dubnového konce intervencí České národní banky opustila. Kolem 17:00 se obchodovala za 26,42, proti pondělnímu závěru tak získala sedm haléřů. Vůči dolaru koruna zpevnila o 28 haléřů na 23,85 koruny za dolar, což je nejsilnější hodnota od loňského srpna. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Kurzu koruny vůči euru nahrál podle Jany Steckerové z Komerční banky vývoj domácího HDP za první čtvrtletí letošního roku. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí zrychlila meziroční růst na 2,9 procenta, proti předchozímu čtvrtletí HDP stoupl o 1,3 procenta. "Vyšší než očekávaný růst HDP je dalším argumentem pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb. To podle našeho odhadu nastane již ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku," míní Steckerová. Riziko však spatřujeme v ještě časnějším zvýšení úrokových sazeb na srpnovém zasedání, dodala.

Naopak podle Radka Pavlíčka ze skupiny Roklen panuje u koruny stále menší potřeba navyšovat v budoucnu úrokové sazby. "Trh by se při dvojím navýšení úrokových sazeb mohl do značné míry destabilizovat, což by mohlo přinést negativní dopad na HDP a vývoj české ekonomiky v dlouhodobém horizontu," uvedl.

Podle Jiřího Cihláře z Next Finance je po dnešku naprosto jasné, že se kurz koruny již naplno otřepal z konce intervenčního režimu. Míní, že pozvolné posilování koruny bude pokračovat, což je podle něj důležitá zpráva také pro Českou národní banku. "Dokud bude koruna posilovat samovolně, banka nemusí spěchat s tím, aby zpřísňovala podmínky. Vše tedy nasvědčuje tomu, že na zvýšení úrokových sazeb České národní banky od nuly si ještě počkáme," podotkl.