Průmyslová výroba ve Spojených státech se v dubnu meziměsíčně zvýšila o jedno procento. Zaznamenala tak nejprudší tempo růstu za více než tři roky. Vyplývá to z úterních údajů americké centrální banky (Fed).

Produkce samotného zpracovatelského sektoru vzrostla rovněž o jedno procento po březnovém poklesu o 0,4 procenta. Těžba se v dubnu zvýšila o 1,2 procenta a produkce rozvodných podniků stoupla o 0,7 procenta.

Růst zpracovatelského sektoru výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo podle agentury Reuters odhadovali pouze na 0,3 procenta. Velkou měrou k tomu přispěla produkce motorových vozidel a součástek, která se v dubnu zvýšila o pět procent.

V prvním čtvrtletí růst hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států prudce zpomalil na 0,7 procenta z 2,1 procenta v předešlém kvartálu. Někteří ekonomové však předpovídají, že ve druhém čtvrtletí by tempo hospodářského růstu mohlo překročit tři procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru