Hypotéky podražují. Podle Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Prvně od loňského února se tak tato sazba vyhoupla nad dvě procenta. Růst sazeb přišel se začátkem letošního roku. Svého dna dosáhly sazby loni v listopadu a prosinci, kdy klesly na 1,77 procenta. V březnu to bylo 1,95 procenta.

Zdražení hypoték souvisí s postupným zpřísňováním pravidel, které bankám svými doporučeními uložila ČNB. Od dubna bankám omezila prodej hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti, před tím to bylo nad 85 procent hodnoty nemovitosti.

Banky na doporučení ČNB reagovaly zvýšením úroků na hypotékách nad 80 procent hodnoty až na sazby kolem tří procent ročně. Sazby ostatních hypoték zůstávají na hodnotách kolem dvou procent ročně. Z vývoje průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu je vidět, že většina lidí na koupi nemovitosti víc využívá vlastní zdroje a sjednává si hypotéky s přijatelnější sazbou.

Data Hypoindexu vycházejí ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování v uvedeném období.

Hypoindex - průměrná sazba poskytnutých hypoték (v %)
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Hypotéky nejen podražují, ale v porovnání s předcházejícími měsíci si je bere méně lidí. V dubnu si je sjednalo 8555 Čechů,  což je o 1833 méně než v březnu. V meziročním srovnání počet hypoték poklesl o 487. Klesá i objem nových hypoték. Ve srovnání s březnem spadl o 3,5 miliardy. Banky ve čtvrtém měsíci na hypotékách rozpůjčovaly celkem 17,6 miliardy korun.

V meziročním srovnání je výsledek čtvrtého měsíce lepší, podle makléřů však jde jen o důsledek  delšího schvalovacího procesu. V dubnovém výsledku tak figurují dříve rozjednané úvěry, které šlo získat až na 95 procent hodnoty nemovitosti. Od dubna banky smí poskytovat hypotéky jen na 90 procent hodnoty nemovitosti.

"Předpokládáme, že v květnu a v červnu počty a objemy poskytnutých hypoték meziročně klesnou a výsledek za druhé čtvrtletí bude horší než loni. Doporučení ČNB na hypotéky se totiž začnou už naplno projevovat a někteří klienti na ni nedosáhnou," říká Libor Ostatek, šéf společnosti Golem Finance.

Kromě větší části vlastních peněz banky podle analytiků požadují i vyšší bonitu klientů než loni. Celkový objem hypoték za první tři měsíce byl přitom v dosavadní historii rekordní. Banky na nich rozpůjčovaly 57,6 miliardy korun, což je meziroční růst bezmála o 28 procent. Podle bankéřů se v nich projevila snaha Čechů předzásobit se hypotékami s výhodnějšími podmínkami, než platí od dubna.

Vývoj průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu v nadcházejících měsících nejvíc ovlivní velikost zájmu o dražší hypotéky nad 80 procent nemovitosti. "Těch banky mohou poskytnout maximálně 15 procent z objemu nových hypoték a zájem je stále výrazně vyšší než uvedený limit," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum. Některé banky zároveň nevylučují, že tyto sazby mohou ještě zvednout. Tím se snaží nutit klienty, aby dofinancovávali hypotéky z jiných peněz. Naopak u hypoték do 80 procent hodnoty nemovitosti banky zdražení zatím neavizují.