Na znevažování práce berních úředníků si v otevřeném dopise předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi stěžuje jejich odborová organizace. Ujišťuje, že nechce zasahovat do sporu mezi premiérem a ministrem financí Andrejem Babišem. Dopis přitom odboráři odeslali poté, co Sobotka odmítl jmenovat do čela ministerstva financí Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou. 

"Je velká náhoda, že jsme se takto trefili. Není to žádná kampaň, jen obrana nás normálních běžných zaměstnanců finanční správy," odmítá načasování Miroslav Krbec, místopředseda podnikového výboru sekce Finanční správa Odborového svazu státních orgánů a organizací, která dopis odeslala. Krbec z Finančního úřadu pro Ústecký kraj tvrdí, že tato akce nemá směřovat k podpoře Andreje Babiše, jeho náměstkyně Schillerové ani šéfa finanční správy Martina Janečka.

Po premiérovi odboráři žádají, aby ministři jeho vlády přestali na veřejnosti a zejména v médiích znevažovat práci berních úředníků a současně i zpochybňovat nezávislost finanční správy vůči politickým tlakům.

"Hluboce se nás dotýká i současné přirovnávání úředních postupů k praktikám gestapa či kolektivizaci padesátých let minulého století," uvádí se v dopise. Jeho signatáři se distancují od nařčení některých poslanců a členů vlády ze zneužívání pravomoci Finanční správy tím, že prostřednictvím takzvaných zajišťovacích příkazů likviduje podnikatelské subjekty.

Právě nad jejich zvýšenou frekvencí se mimo jiné pozastavil premiér Sobotka. V minulém roce vydaly finanční úřady 1561 zajišťovacích příkazů na celkovou částku 3,3 miliardy korun. Kupříkladu v roce 2010 to byla rovná stovka a zajistilo se tak 2,6 miliardy.

"Jsme přesvědčeni o tom, že finanční správa využívá zajišťovací příkazy jen v odůvodněných případech a při jejich realizaci s nimi nakládá co nejobezřetněji," píší odboráři.

Odborová organizace daňové správy rovněž odmítá nálepku represivního orgánu. "Důrazně nesouhlasíme s tvrzením, že finanční správa při výkonu své působnosti nerespektuje zákony a právní názory správních soudů," uvádějí její zaměstnanci v dopise.

Ohradili se i proti tvrzení, která se v médiích objevila v souvislosti s korunovými dluhopisy, že berní správa v této věci nekoná a neprověřuje zneužití tohoto institutu.

"Naopak, touto problematikou se finanční správa zabývala průběžně i v minulých obdobích. V současné době je korunovým dluhopisům věnována značná pozornost a priorita. Jsou prováděna místní šetření a daňové kontroly, při kterých se prověřuje případné zneužití tohoto institutu," ubezpečují autoři dopisu.

"Premiér by měl uklidňovat situaci, ale místo aby se nás zastal, v některých věcech tvrdí, že nekonáme nebo konáme jinak," kritizuje Krbec. Jak dodává, Bohuslav Sobotka jako někdejší ministr financí přece musí dobře vědět, jak to na finanční správě chodí.

"Věříme, že i v současné politické situaci nebude finanční správa považována za mocenskou zbraň v rukou ministerstva financí," uvádějí odboráři na závěr dopisu.