Hospodářská komora, která sdružuje na 15 tisíc českých podnikatelů, si v úterý na svém sněmu zvolila nové vedení. Podle očekávání komoru i v dalších třech letech povede její dosavadní prezident Vladimír Dlouhý, který byl jediným kandidátem na tento post.

Česko má určit, kdy přijme euro

Bývalý politik a neúspěšný kandidát na prezidenta republiky již ve své úvodní řeči kritizoval vládu za to, že prý podnikatelům hází klacky pod nohy. "Za této vlády se zlepšil výběr daní, proč ale stát nestaví a nezajišťuje dovoz pracovní síly z Ukrajiny? Proč stát neřeší stav vzdělávacího systému? Vyzývám vládu, aby nadále nezvyšovala minimální mzdu," uvedl Dlouhý.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se sněmu rovněž zúčastnil, Dlouhého kritiku odmítl. "Máme připravenou reformu regionálního školství a prosadili jsme i novelu stavebního zákona, která může zrychlit provádění staveb už na sklonku tohoto roku," říká Sobotka. Podle něj vláda počítá také s navyšováním minimální mzdy, která by od Nového roku měla vzrůst o 1200 korun. "Ukazuje se, že zvyšování minimální mzdy nemá negativní vliv na zaměstnanost, která naopak roste," podotýká Sobotka. 

Ten na akci rovněž uvedl, že Česko si musí položit otázku, kdy a jak přijme společnou evropskou měnu, aby v rámci vysokorychlostní Evropy zůstalo ve středu dění. Podle Dlouhého se ale v příštích dvou až třech letech musí nejprve stabilizovat ekonomická situace v eurozóně.

Země se balkanizuje, říká Dlouhý

Staronový prezident komory Dlouhý se vyjádřil i k současné vládní krizi a sporům ohledně odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády. Krizi podle Dlouhého podnikatelé jen těžko dovedou porozumět. "Současný vývoj je ve znamení balkanizace Česka. Pověsti naší země v zahraničí to vůbec nesvědčí," míní šéf komory. Premiér ale doufá, že česká "demokracie je natolik silná, že zvládne výměnu jednoho člena vlády, byť se jedná o ministra financí".

Andrej Babiš se sněmu komory nezúčastnil. Dlouhý přitom uvedl, že ministr se mu dosud neomluvil za to, že ho v jedné ze zveřejněných nahrávek vulgárně označil za z******ho kariéristu. Babiše na akci zastoupil ministr životního prostředí Richard Brabec, který zopakoval plány ministerstva financí týkající se zjednodušení daňového systému.

Šéfové opozičních stran ODS a TOP 09 se stejně jako Dlouhý přidali ke kritice vládní koalice. "Vláda neliberalizovala pracovní trh a navíc se během jejího mandátu změnil přístup finanční správy k podnikatelům. Nyní se finanční správa chová méně jako servis a více jako biřic. Uděluje přitom nesmyslné a likvidační pokuty nebo vydává zajišťovací příkazy," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Šéf ODS Petr Fiala se pak přimlouval za omezování státních regulací v podnikání.

Vedle zmíněných politiků na sněmu prostřednictvím předtočené videozdravice promluvil i prezident republiky Miloš Zeman, který je nyní na návštěvě Číny. Podle Zemana by měli "podnikatelé po vzoru Tomáše Bati v naší zemi více reinvestovat" a nevyvážet většinu svých zisků do zahraničí. Na kritice vyvážení dividend do mateřských zemí velkých podniků se Zeman shodl i s předsedou senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Podle šéfa Hospodářské komory Dlouhého ale k reinvestování firemních zisků musí Česko zahraniční firmy více motivovat.