Největší banka na světě ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) měla loni zisk 278,25 miliardy juanů (přes 40 miliard dolarů). Minulý rok banka požádala i o udělení bankovní licence v Česku, kterou jí v Pekingu osobně předal guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok.

ICBC není jedinou čínskou bankou, která má zájem o působení v Česku. Jako první zde otevřela pobočku Bank of China. Loni zmínil deník E15 jako dalšího zájemce šanghajskou Bank of Communications (BoCom).

Čínský partner pro Vítkovice?

Investiční fond pod bankou ICBC je rovněž ve hře jako strategický partner pro koncern Vítkovice miliardáře Jana Světlíka, který má problémy, neboť jeho klíčové podniky čelí insolvenci. Vyjednávání zmínil český ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), který je součástí delegace vedené českým prezidentem Milošem Zemanem.

Zeman v Pekingu předal čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi dopis s 22 projekty, u nichž se předpokládá, že budou brzy dokončeny. Další mohou být podepsány v polovině července během česko-čínského obchodního fóra na Pražském hradě.

Ve hře je například nákup Škody Transportation čínskou společnosti Railway Rolling Stock Corporation (CRRC). O úmyslech čínské firmy se spekuluje už od minulého roku. Zájem čínských firem o vstup do Vítkovic loni v prosinci HN potvrdil i generální ředitel Vítkovic Libor Witassek.

Pokuta v Lucembursku, vyšetřování ve Španělsku

V některých zemích Evropské unie má ale ICBC problémy. V Lucembursku v dubnu dostala rekordní pokutu ve výši 3,7 milionu eur, protože nedodržovala pravidla finanční bezpečnosti.

K zatím největšímu zásahu proti bance došlo v únoru 2016 ve Španělsku. Pět manažerů ICBC Europe bylo zatčeno kvůli podezření z praní špinavých peněz. Policie provedla razii v centrále, neboť odhalila šedesát problematických bankovních účtů patřících čínským občanům žijícím ve Španělsku. Na vyšetřování se podílel i evropský policejní úřad Europol.

Razii v Madridu nařídil soudce ve městě Parla, kde působí řada čínských velkoobchodníků. Banka podle policie umožňovala prát špinavé peníze obchodníků, kteří dováželi neproclené zboží a neoznamovali výnosy. Škoda měla dosáhnout asi 40 milionů eur (jedna miliarda korun).

Dva nejvyšší představitelé banky byli nakonec odsouzeni za členství ve zločinecké organizaci. Provinční soud v Madridu je ale následně propustil. ICBC je v současnosti stále vyšetřována španělskými úřady jako právnická osoba. Proti vyšetřování protestoval čínský velvyslanec ve Španělsku Lyu Fan. Podle něj nemá španělská vláda pro vyšetřování dostatek důkazů. Zásah v Madridu navíc podle velvyslance poškodil důvěryhodnost čínských podniků ve Španělsku.

Fond pro Hedvábnou stezku

Největší čínská banka je i důležitou součástí projektu Nové hedvábné stezky. Pod ICBC existuje investiční fond, který má financovat infrastrukturní projekty spojené s tímto projektem, kterým chce Čína posílit svůj vliv ve světě a v globální ekonomice.

Během příštích dvaceti let počítá Čína s investicemi několika set miliard dolarů do rozšíření dopravní infrastruktury, včetně ropovodů, námořních přístavů a elektrických přenosových tras. Od roku 2013 už Čína do podobných projektů investovala 60 miliard dolarů.

Oprava 15. 5. 18:26: Na konci zprávy jsme na základě sobotních informací agentury ČTK uvedli, že do investičního fondu ICBC přispěly nebo mají přispět částkou 200 milionů eur společnosti PPF a J&T. Podle vyjádření PPF ale společnost do fondu nepřispěla ani přispět nehodlá.