Komerční banka varuje své klienty z řad firem před novou vlnou podvodných útoků. Útočníci se při nich snaží donutit lidi, kteří mají ve firmách oprávnění provádět bankovní převody, převést firemní peníze na podvržené účty. Podvodníci se při tom vydávají za někoho z vedení podniku. Dnes to uvedl mluvčí KB Pavel Zúbek. Banka podle něj v současné době zaznamenala v Česku řadu těchto podvodů.

"Útočník kontaktuje pracovníka, který má přístup k firemním financím a patřičná oprávnění provádět bankovní převody. S odvoláním na různé důvody (tajný projekt například ve vazbě na nákup, akvizici nějaké společnosti) požádá 'falešný prezident' o provedení naléhavé a velmi důvěrné platby," popsal podstatu podvodu manažer operačních rizik KB Tomáš Doležal.

Podvodníci podle něj přitom často dokážou sledovat elektronickou komunikaci ve firmě a připravit na základě zjištěných informací scénář, který nemusí ze začátku vypadat podezřele, veškerá většinou e-mailová komunikace se tak jeví příjemci jako komunikace s vedením firmy. Podvodu lze ale zabránit tím, že pracovníci firem ověří transakci s jejím zadavatelem jiným způsobem než jen e-mailem, a to například telefonicky.

Banka proto doporučuje firmám, aby své pracovníky o zmíněných podvodech informovaly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru