Komerční banka varuje své klienty z řad firem před novou vlnou podvodných útoků. Útočníci se při nich snaží donutit lidi, kteří mají ve firmách oprávnění provádět bankovní převody, převést firemní peníze na podvržené účty. Podvodníci se při tom vydávají za někoho z vedení podniku. Dnes to uvedl mluvčí KB Pavel Zúbek. Banka podle něj v současné době zaznamenala v Česku řadu těchto podvodů.

"Útočník kontaktuje pracovníka, který má přístup k firemním financím a patřičná oprávnění provádět bankovní převody. S odvoláním na různé důvody (tajný projekt například ve vazbě na nákup, akvizici nějaké společnosti) požádá 'falešný prezident' o provedení naléhavé a velmi důvěrné platby," popsal podstatu podvodu manažer operačních rizik KB Tomáš Doležal.

Podvodníci podle něj přitom často dokážou sledovat elektronickou komunikaci ve firmě a připravit na základě zjištěných informací scénář, který nemusí ze začátku vypadat podezřele, veškerá většinou e-mailová komunikace se tak jeví příjemci jako komunikace s vedením firmy. Podvodu lze ale zabránit tím, že pracovníci firem ověří transakci s jejím zadavatelem jiným způsobem než jen e-mailem, a to například telefonicky.

Banka proto doporučuje firmám, aby své pracovníky o zmíněných podvodech informovaly.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru