Britská centrální banka bude muset kvůli růstu inflace a solidnímu vývoji ekonomiky zvýšit svou základní úrokovou sazbu dříve, než finanční trhy předpokládají. Bank of England (BoE) to uvedla po čtvrtečním zasedání svého měnového výboru. Ve čtvrtek banka nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 procenta.

Trhy očekávaly, že BoE zvýší základní sazbu nejdříve ve druhé polovině roku 2019, tedy poté, co by měla Británie v březnu toho roku odejít z Evropské unie. Čtvrteční sdělení ale naznačuje, že banka přikročí k prvnímu zvýšení sazby od roku 2007 zřejmě už dříve.

Po loňském červnovém referendu, které rozhodlo o odchodu Británie z EU, BoE předpokládala výrazné zhoršení ekonomiky, a sáhla proto ke snížení úrokových sazeb a obnovení nákupů dluhopisů. Očekávaný hospodářský propad se ale neuskutečnil a britská ekonomika si podle nejnovější prognózy udrží loňský takřka dvouprocentní růst i v dalších letech.

Na počátku tohoto roku ekonomika zpomalila pod tlakem zvýšené inflace, která podkopává spotřební výdaje. Inflace se letos kvůli loňskému propadu libry dostala nad dvouprocentní cíl BoE a čeká se její další růst. To některé členy měnového výboru znervózňuje a ozývá se volání po včasném zásahu.

BoE uvedla, že dopad zvýšené inflace na spotřebu domácností bude sice krátkodobý, bude ale výraznější, než čekala v únorové prognóze. Míra inflace podle ní během roku vystoupí až na 2,8 procenta.

"Měnová politika by se mohla zpřísnit v rámci prognózovaného období o něco více, než vyplývá z velmi mírně rostoucí trajektorie křivky tržních výnosů (dluhopisů)," citovala agentura Reuters sdělení BoE.

Růst britské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na roční minimum 0,3 procenta po ročním maximu 0,7 procenta v předešlém čtvrtletí. V celém loňském roce se britský HDP zvýšil o 1,8 procenta, třebaže mnohé předpovědi renomovaných institucí uváděly, že Británie se v důsledku loňského referenda o vystoupení z EU dostane do recese.

Ve čtvrtek BoE snížila svůj odhad ekonomického růstu pro letošní rok na 1,9 procenta z dvouprocentní únorové předpovědi. Odhady růstu na příští dva roky však banka mírně zvýšila na 1,7 a 1,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru