Čistý zisk japonské automobilky Nissan Motor za poslední finanční rok do března vzrostl o 27 procent na 663,5 miliardy jenů (142 miliard korun). Druhý největší japonský výrobce automobilů ve čtvrteční zprávě ale pro letošní rok předpověděl pokles ziskovosti.

Dlouhodobý problém japonských automobilek, jímž je silný kurz japonského jenu, Nissan v minulém roce překonal díky silnému růstu odbytu v zahraničí. Prodej jeho vozů v USA vzrostl o čtyři procenta, v Číně stoupl o osm procent a v Evropě, kde firma těží z aliance s francouzským Renaultem, se zvýšil o sedm procent.

Nissan za celý rok zvýšil prodej o čtyři procenta na 5,63 milionu vozů. V tomto finančním roce firma čeká zvýšení odbytu na 5,83 milionu. Tržby Nissanu ale loni klesly o čtyři procenta na 11,7 bilionu jenů.

Zisk v novém finančním roce by ale měl podle firmy klesnout o 19 procent. Nissan očekává negativní vliv zvýšených investic a nákladů na suroviny.

Japonská automobilová jednička Toyota ve středu uvedla, že její provozní zisk klesl poprvé za pět let. Toyota čeká kvůli kurzu jenu a zvýšeným nákladům na marketing v USA pokles ziskovosti i v tomto roce do března 2018.

Související