Doposud byl internet věcí spojován hlavně s chytrými parkovišti nebo přechody pro chodce. Moderní technologie by však v budoucnu mohly pomáhat i včelařům. Vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) a odborníci z IBM a T‑Mobilu spolupracují na projektu dálkového monitorování včel. Různá čidla nebo váhy by měly včelaře informovat, jaká je teplota v úlu nebo kdy je možné vytočit med.
 
"Zatím jsme na začátku, podle mého odhadu to bude trvat ještě tak rok, než dokážeme zcela vyhodnotit data a předpovídat chování včel," říká Roman Kvasnička, proděkan pro vnější vztahy Provozně ekonomické fakulty ČZU. 
 
Zemědělská univerzita nyní spouští internetový portál, kde se včelaři mohou registrovat a zapojit se do projektu na internetové adrese vcelstva.czu.cz. Interaktivní on‑line portál obsahuje informace pro včelaře i laickou veřejnost a eviduje data o včelstvech. Portál by měl sloužit hlavně začínajícím včelařům. Podle Davida Ence, ředitele technické divize IBM, by vyvíjená technologie měla sloužit jako rádce. "Aby včelař například věděl, kdy dojde k rojení," upřesňuje Enc.
 
"Včelař by již svou přítomností u úlu nemusel hmyz rušit a podstatné informace o jeho chování mohl promyslet doma," doplňuje Ondřej Kožina, manažer inovací ve společnosti T‑Mobile.
 
Mobilní operátor se v projektu stará o síť, IBM analyzuje data a univerzita propojuje včelaře, zemědělce a veřejnost.T‑Mobile se rozhodl zkoumat chování včel před dvěma lety. Tehdy v jeho soutěži pro začínající podnikatele vyhrály v Ústeckém kraji dvě včelařky. "Mluvili jsme společně o tom, co by jim pomohlo," vzpomíná Kožina. 
 
Včelařství se v Česku věnuje přes 50 tisíc lidí, většinou jako koníčku. "Před námi jsou už pouze Řecko, Maďarsko a Slovinsko," vysvětluje akademik Antonín Přidal z brněnské Mendelovy univerzity, jejíž součástí je i Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství. 
 
Větších včelařů je v Česku jen pár, jejich med se ale do běžných obchodních řetězců kvůli celkově nízké produkci prakticky nedostane.