Doposud byl internet věcí spojován hlavně s chytrými parkovišti nebo přechody pro chodce. Moderní technologie by však v budoucnu mohly pomáhat i včelařům. Vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) a odborníci z IBM a T‑Mobilu spolupracují na projektu dálkového monitorování včel. Různá čidla nebo váhy by měly včelaře informovat, jaká je teplota v úlu nebo kdy je možné vytočit med.
 
"Zatím jsme na začátku, podle mého odhadu to bude trvat ještě tak rok, než dokážeme zcela vyhodnotit data a předpovídat chování včel," říká Roman Kvasnička, proděkan pro vnější vztahy Provozně ekonomické fakulty ČZU. 
 
Zemědělská univerzita nyní spouští internetový portál, kde se včelaři mohou registrovat a zapojit se do projektu na internetové adrese vcelstva.czu.cz. Interaktivní on‑line portál obsahuje informace pro včelaře i laickou veřejnost a eviduje data o včelstvech. Portál by měl sloužit hlavně začínajícím včelařům. Podle Davida Ence, ředitele technické divize IBM, by vyvíjená technologie měla sloužit jako rádce. "Aby včelař například věděl, kdy dojde k rojení," upřesňuje Enc.
 
"Včelař by již svou přítomností u úlu nemusel hmyz rušit a podstatné informace o jeho chování mohl promyslet doma," doplňuje Ondřej Kožina, manažer inovací ve společnosti T‑Mobile.
 
Mobilní operátor se v projektu stará o síť, IBM analyzuje data a univerzita propojuje včelaře, zemědělce a veřejnost.T‑Mobile se rozhodl zkoumat chování včel před dvěma lety. Tehdy v jeho soutěži pro začínající podnikatele vyhrály v Ústeckém kraji dvě včelařky. "Mluvili jsme společně o tom, co by jim pomohlo," vzpomíná Kožina. 
 
Včelařství se v Česku věnuje přes 50 tisíc lidí, většinou jako koníčku. "Před námi jsou už pouze Řecko, Maďarsko a Slovinsko," vysvětluje akademik Antonín Přidal z brněnské Mendelovy univerzity, jejíž součástí je i Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství. 
 
Větších včelařů je v Česku jen pár, jejich med se ale do běžných obchodních řetězců kvůli celkově nízké produkci prakticky nedostane.
 
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru