Hned pět společností, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze cenných papírů, oznámí ve čtvrtek výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Ještě před začátkem obchodování tak učiní ČEZ, sázková kancelář Fortuna, Moneta Money Bank a výrobce textilií Pegas Nonwovens, po závěru obchodování pak nápojářská skupina Kofola. Všechny firmy jsou součástí akciového indexu PX, který se v úterý poprvé od listopadu 2015 vyšplhal nad úroveň tisíc bodů.

ČEZ klesne zisk

Asi nejsledovanější budou výsledky polostátní energetické společnosti ČEZ, a to i kvůli tomu, že část zisku firmy míří ve formě dividend rok co rok k investorům a do státního rozpočtu. Skupina ČEZ v první čtvrtletí podle odhadů zvýšila produkci elektrické energie, a to především díky vyššímu využití jaderných elektráren. Tržby se však podle analytiků Komerční banky zvýšily jen mírně, a to přibližně o dvě procenta. Důvodem poměrně slabého nárůstu byly hlavně nižší průměrné nasmlouvané prodejní ceny silové elektřiny.

Nicméně zisk ČEZ na rozdíl od tržeb klesl. "Kvůli růstu provozních a personálních nákladů a vyšším nákladům na emisní povolenky očekáváme sedmiprocentní snížení provozního zisku (před zdaněním, úroky a odpisy) na 18,6 miliardy korun," uvedlo ve svém komentáři analytické oddělení Komerční banky. Ještě větší pokles se očekává u čistého zisku, když jedním z důvodů bylo oslabení turecké liry. Pohyby turecké měny vůči dolaru ovlivňují hospodaření ČEZ kvůli aktivitám společnosti v Turecku.

Moneta má nižší úrokové výnosy 

Čtvrtletní zisk dle analytiků klesl i Monetě Money Bank, která na burzu vstoupila před rokem. Společnost Cyrrus predikuje propad čistého zisku zhruba o 16 procent na 900 milionů, analytici Komerční banky dokonce o 20 procent na 849 milionů. Naopak o něco optimističtější jsou analytici J&T Banky, kteří předpovídají "jen" třináctiprocentní pokles.

Na ziskovost Monety má negativní vliv pokles úrokových výnosů kvůli snižující se čisté úrokové marži, jež je rozdílem mezi sazbou, za kterou si banky na trhu obstarávají peníze, a sazbou, za kterou pak klientům poskytují úvěry. To souvisí s prostředím nízkých úrokových sazeb a přebytkem volných peněz ve finančním systému. Konkurenční boj tlačí úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů dolů. "Moneta doposud držela své sazby nad průměrem trhu, nicméně byla nucena se přizpůsobit, a pokles je tak ještě výraznější než u zbytku trhu," okomentoval vývoj Milan Lávička, analytik J&T Banky.

Podle odhadu analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky čisté úrokové výnosy Monetě klesly v porovnání s prvním čtvrtletím 2016 přibližně o 11 procent na 1,93 miliardy korun. "To bude jen částečně kompenzováno solidním tempem růstu úvěrového trhu," uvedl Hatlapatka. "Pozitivně by se naopak měly vyvíjet výnosy z obchodování, mimo jiné díky zvýšené aktivitě v oblasti měnového zajištění v souvislosti s tím, že během prvního čtvrtletí se blížilo ukončení intervencí ČNB," dodal. Podle Hatlapatky by čtvrtletní výsledky neměly mít výraznější dopad na kurz akcií, protože důležité kurzotvorné události (výsledky za loňský rok, výhled na rok 2017 a schválení dividendy) proběhly poměrně nedávno.

Pegas poroste

Mírný pokles příjmů očekávají analytici v případě textilky Pegas Nonwovens. "Je to dáno vývojem cen polymerů, respektive přenosovým mechanismem ceny vstupů do koncových cen zákazníkům. Ty jsou kalkulovány na základě cen polymerů před třemi až čtyřmi měsíci," řekl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. "Meziroční propad provozního zisku však pro první čtvrtletí odhadujeme ještě hlubší, a to o devět procent na 10,6 milionu eur," řekl dále Frayer s tím, že i zde hraje roli přenosový mechanismus. Ceny vstupů se totiž projevují rychleji než prodejní ceny pro zákazníky.

Čistý zisk však bude meziročně mnohonásobně vyšší než loni a měl by dosáhnout 3,4 milionu eur. Nárůst je ovlivněn znatelně nižšími devizovými ztrátami a menšími úrokovými náklady.

"Kromě komentáře vedení Pegasu k samotným výsledkům čekáme také informace o situaci v Jihoafrické republice, kde by měl Pegas finalizovat nákup pozemku pro novou výrobní linku. Ta by měla začít dodávat na trh v roce 2019," řekl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

On-line kasino se u Fortuny zatím neprojeví

V případě sázkové a loterijní skupiny Fortuna, jejíž akcie chce hlavní akcionář stáhnout z burzy, se pozornost akcionářů zaměří zřejmě na informace o dopadu on-line kasina na výsledky hospodaření. Vzhledem k tomu, že Fortuna obdržela licenci až na konci února, by ale neměl být dopad tohoto nového segmentu na celková čísla příliš výrazný.

"Zajímavé bude také sledovat, jak a zda ovlivní výsledky firmy sázky na kurz české koruny, kdy firma nabízela jednu dobu velmi atraktivní kurzy, na kterých případní sázející vydělali," uvedl analytik BH Securities Martin Vlček.

Kofola bude ve ztrátě

Jako poslední ve čtvrtek oznámí výsledky nápojářská skupina Kofola. Analytik České spořitelny Petr Bártek očekává tržby ve výši 1,43 miliardy korun a ztrátu 13,4 milionu. Loni za stejné období, tedy první tři měsíce, firma prodělala 21 milionů a dosáhla příjmů ve výši 1,47 miliardy.