Průmyslová výroba v březnu zrychlila meziroční růst na 10,9 procenta z únorových 2,7 procenta. Dařilo se rovněž stavbařům, jejich produkce v Česku meziročně stoupla o 6,2 procenta, zatímco v únoru zaznamenala sedmiprocentní propad.

V průmyslu se dařilo hlavně výrobcům automobilů, pryžových a plastových výrobků a kovovýrobě. Naopak klesla produkce ostatních dopravních prostředků, kam patří například lodě, lokomotivy, letadla či jízdní kola. Snížila se i výroba elektřiny, informoval ve středu Český statistický úřad. Proti únoru klesla produkce průmyslových výrobců po vyloučení sezonních vlivů o 0,4 procenta. Meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dnů byla vyšší o 4,4 procenta.

U stavební výroby se zvýšila produkce zejména v pozemním a inženýrském stavitelství. Na výsledku se ale podepsal i fakt, že letošní březen měl ve srovnání se stejným měsícem roku 2016 o dva pracovní dny více. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů se stavebnictví v březnu zvýšilo o dvě procenta.

Produkce v pozemním stavitelství byla proti loňskému březnu bez očištění vyšší o 6,4 procenta. V inženýrském stavitelství stoupla o 5,5 procenta. Meziměsíčně byla celková stavební výroba po vyloučení sezonních vlivů v březnu vyšší o 1,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru