Lufthansa má zájem o převzetí konkurenčních nízkonákladových aerolinek Air Berlin, jejich akcionář, společnost Etihad ze Spojených arabských emirátů, je ale musí nejprve oddlužit. Na okraj konání valné hromady Lufthansy to v pátek řekl její šéf Carsten Spohr.

Lufthansa by převzetím získala v Německu téměř monopol. Případné obvinění z kartelu označil Spohr za "řešitelné", uvedla agentura DPA. Spohr doufá, že stejného názoru budou i příslušné regulační orgány. Poukázal na příklady British Airways a Air France, které také pohltily své menší domácí konkurenty.

Air Berlin loni hospodařil se ztrátou 782 milionů eur. Firma dluží asi 1,2 miliardy eur (32,1 miliardy korun) a společnost Etihad, která v německém podniku vlastní 29procentní podíl, jej silně dotuje.

Podle Spohra může otázku zadlužení vyřešit pouze vláda v Abú Zabí. S představiteli tohoto emirátu o věci již hovořili, když tento týden Spohr doprovázel v delegaci německou kancléřku Angelu Merkelovou na její cestě do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Lufthansa si od Air Berlin již pronajímá 38 letadel i s posádkou. Společně založily novou leteckou společnost Air Berlin Aeronautics, do níž by mohla být pronajímaná letadla převedena.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru