Lufthansa má zájem o převzetí konkurenčních nízkonákladových aerolinek Air Berlin, jejich akcionář, společnost Etihad ze Spojených arabských emirátů, je ale musí nejprve oddlužit. Na okraj konání valné hromady Lufthansy to v pátek řekl její šéf Carsten Spohr.

Lufthansa by převzetím získala v Německu téměř monopol. Případné obvinění z kartelu označil Spohr za "řešitelné", uvedla agentura DPA. Spohr doufá, že stejného názoru budou i příslušné regulační orgány. Poukázal na příklady British Airways a Air France, které také pohltily své menší domácí konkurenty.

Air Berlin loni hospodařil se ztrátou 782 milionů eur. Firma dluží asi 1,2 miliardy eur (32,1 miliardy korun) a společnost Etihad, která v německém podniku vlastní 29procentní podíl, jej silně dotuje.

Podle Spohra může otázku zadlužení vyřešit pouze vláda v Abú Zabí. S představiteli tohoto emirátu o věci již hovořili, když tento týden Spohr doprovázel v delegaci německou kancléřku Angelu Merkelovou na její cestě do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Lufthansa si od Air Berlin již pronajímá 38 letadel i s posádkou. Společně založily novou leteckou společnost Air Berlin Aeronautics, do níž by mohla být pronajímaná letadla převedena.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru