Výnos českého státního desetiletého dluhopisu je v současnosti pod jedním procentem. Pokud bychom si tedy zítra půjčili deset miliard korun, budeme za ně na úrocích platit méně než 100 milionů ročně. Před deseti lety bychom platili přibližně čtyřikrát více. Výnosy pokladničních poukázek se splatností tři měsíce jsou dokonce pod nulou. Za stejných deset miliard korun jsou tak investoři letos ochotní dokonce zaplatit zhruba 50 milionů ročně.

Levné úroky ale jen stěží vydrží věčně. Až odezní vliv intervencí ČNB, poptávka po českém dluhu ochabne. Stát si může vybrat − buď si zajistí velmi levné financování na mnoho let dopředu, nebo upřednostní krátkodobý profit. Ministerstvo financí jen v dubnu nakoupilo pokladniční poukázky za více než 80 miliard korun, tedy téměř třikrát více než za celý rok 2016. Ještě letos během srpna a září tak bude muset jít na trh a žádat věřitele o stejné peníze znovu. Jenže tentokrát už dost možná zaplatí vyšší úrok.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru