Top chart

  • Ropa se nad 60 dolarů za barel nějak dostane, přestože není zjevné jak, věří Pavel Hadroušek z Fio Banky. 
  • Cetelem se chystá v ČR spustit on-line banku. Akcie kamenné banky BNP Paribas, která prodejce spotřebních uvěrů vlastní, za rok vzrostly o 50 procent. 
  • Miroslav Singer na postguvernérské dovolené nezahálel. Napsal autobiografii Jak shodit kila a oslabit korunu, se kterou mu editorsky pomohl novinář Petr Kolář.

Glosa ve 176 slovech

Příběh akcií Monety Money Bank potvrzuje, že neúspěch jednoho může být pro druhého příležitost. V sobotu to bude přesně rok, co Moneta vrhla své akcie na pražskou burzu. Po letech tak na lehce lenivý kapitálový trh dorazila zajímavá investiční příležitost. Moneta, která se dříve jmenovala GE Money Bank, se na burzu dostala i díky kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers na podzim roku 2008. Globální finanční krize v důsledku enormního růstu hypoték pro nesolventní dlužníky vylekala General Electric. Průmyslový koncern zavelel rozprodat své finanční instituce včetně jedné české banky. Je zajímavé, že sama GE Money Bank vyrostla z neúspěchu jiného. Mezi prvních deset tuzemských finančních domů se vyšvihla, když převzala část zkrachovalé Agrobanky. Její kolaps byl ztrátou pro investiční firmu Motoinvest podnikatele Pavla Tykače, který před více než dvaceti lety vstoupil na český finanční trh pod heslem „Drobní akcionáři, plačte“. V případě Monety se ale zatím mohou drobní i větší investoři radovat. Kdo koupil akcie Monety za cenu 68 korun, za kterou byla banka loni 6. května uvedena na burzu, dosud včetně dividendy vydělal 31 procent.

Kdo investuje nejvíce (ve vsi se 6 domy)

Indická firma Serum koupila za 1,9 miliardy korun továrnu v části obce Jevany-Bohumil, ve které chce vyrábět vakcíny. Původního výrobce krevní plazmy a očkovacích látek Indům prodala americká firma Nanotherapeutics.

Kdo vyhrává

Ten, kdo vsadil na pokles akcií Tesly po zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí. Na začátku týdne mohl za akcii výrobce elektroaut dostat více než 320 dolarů. Jestli akcie držel od předchozího propadu po únorovém zveřejnění výsledků za loňský rok, vydělal zhruba 30 procent. Jestli ale věří, že navzdory větší než očekávané ztrátě za letošní první čtvrtletí Tesla uvede na trh slibovaný nový model a znásobí celkovou produkci, je současný pokles ceny akcií příležitost k novému nákupu.

Kdo prohrává

Leo Express proti Český drahám. Soukromý dopravce loni prohloubil ztrátu zhruba o 10 procent na 110,8 milionu korun, zatímco státní dopravce se loni vymanil ze ztráty a vykázal zisk 882 milionů korun. V roce 2015 České dráhy vykázaly ztrátu 1,4 miliardy korun. Oba dopravci hlásí růst tržeb. V případě Českých drah jde jistě o dobrou zprávu pro držitele drážních eurobondů, kterých jen loni v květnu firma vydala za 400 milionů eur. Držitelé dluhopisů Leo Expressu jsou zjevně na pozoru.

Kdo umí investice včas ukončit

Vládní úřady u Vodafonu. Operátor zrušil oddělení pro prodej služeb státním institucím. Prodejce přemístí do divize pro firemní zákazníky. Uvidíme, jestli Vodafone probudí lásku svých zákazníků nejen v pražské botanické zahradě a brněnském přístavišti.

Co láká

Rostoucí výnosy podílových fondů, ale investoři by si měli dát pozor na poplatky, míní Miloš Filip, ředitel oddělení investičních produktů v Generali Investments CEE.

Mimo byznys v pohraničí

Sudety po takřka třech desetiletích od sametové revoluce obchází chudoba, exekuce a voličská apatie. David Klimeš v rozsáhlém textu pro týdeník Ekonom popisuje, proč regiony v pohraničí zaostávají za vnitrozemím. Průvodním jevem je to, že na Ústecku a Karlovarsku žije více než 15 procent lidí v exekuci, zatímco na „nesudetské“ Vysočině a ve Zlínském kraji neschopnost splácet dluhy postihuje méně než šest procent lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru