Česká spořitelna vykázala v prvním čtvrtletí 2017 neauditovaný konsolidovaný čistý zisk počítaný podle mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS) ve výši 3,5 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku činil čistý zisk 3,4 miliardy korun. V meziročním porovnání se zvýšil její čistý zisk o 4,5 procenta a jedná se tak o nejsilnější čtvrtletí v historii.

Banka, která je podle počtu klientů největší tuzemskou bankou, zaznamenala za posledních dvanáct měsíců růst hrubých úvěru o osm procent na 603,9 miliardy korun. V absolutním vyjádření to představuje nárůst o 44,5 miliardy korun. Na výsledku se podle banky podílel zejména mimořádně silný nárůst hypoték, jejichž objem meziročně stoupl o více než 60 procent, a byl tak rekordní. Bance navíc rostl i objem úvěrů firmám a podnikatelům.

Příznivý vliv na výši čistého zisku má zároveň zlepšující se kvalita úvěrového portfolia, nárůst čistého zisku z obchodních operací a výnos z prodeje aktiv z portfolia realizovatelných finančních aktiv. Podíl rizikových úvěrů na celkových úvěrech klientů, což jsou úvěry nesplácené déle než 90 dnů, meziročně klesl ze 3,9 procent na 2,7 procenta.

Provozní zisk spořitelny se snížil oproti srovnatelnému období minulého roku o 6,7 procenta na 4,7 miliardy korun. Bance klesly čisté úrokové výnosy a zvýšila rezervy a příspěvek do Fondu pojištěných vkladů. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům meziročně klesla z 3,19 procenta na 2,71 procenta. Čisté výnosy z poplatků a provizí se meziročně nezměnily a dosáhly 2,3 miliardy korun.

"Radost nám dělají především pokračující dobré obchodní výsledky. Díky trvajícímu zájmu o úvěry na bydlení jsme poskytli téměř 9 tisíc hypoték v celkovém objemu 17,5 miliardy korun. V důsledku přetrvávajících nízkých úrokových sazeb jsou stále atraktivnější investice do alternativních investičních nástrojů. Objem aktiv v domácích a zahraničních podílových fondech vzrostl meziročně o 15,2 procenta, prostředky v penzijních fondech o 9 procent," řekl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Česká spořitelna má 4,7 milionu klientů, před rokem to bylo 4,8 milionu klientů. V prvním čtvrtletí loňského roku měla 608 poboček, nyní má 546 poboček. Ke konci loňského prvního čtvrtletí zaměstnávala 10 487 lidí, letos je to o více než 200 lidí méně.

Mateřské skupině české banky Erste klesl v prvním čtvrtletí mírně čistý zisk na 262,2 milionů eur z 274,7 milionů, které rakouská společnost vykázala loni. Analytici však očekávali čistý zisk na úrovni 278 milionů eur. Objem poskytnutých úvěrů sice rostl, ale bance klesal čistý úrokový výnos. Příčinou byl hlavně nižší výnos ze státních dluhopisů. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru