Americká společnost Apple se vrátila na pozici největšího plátce dividend na světě, na druhou pozici odsunula ropnou společnost ExxonMobil, upozornil na svých internetových stránkách list Financial Times. Apple akcionářům rozdělí více než 13 miliard dolarů (přes 320 miliard korun) za rok.

Apple v úterý oznámil, že prodej jeho přístrojů iPhone v prvním čtvrtletí klesl o jedno procento, celkové tržby a zisk však společnosti rostly. Firma tak rozhodla o zvýšení výplaty čtvrtletní dividendy o 10,5 procenta na 63 centů (16 korun) na akcii, což představuje 13,22 miliardy dolarů (325,3 miliardy korun) ročně.

Apple tak překonal firmu ExxonMobil, která minulý týden zvýšila čtvrtletní dividendu pouze o 2,7 procenta, což je nejmenší nárůst za 15 let. Dividenda nově činí 77 centů, což v celkové částce činí 12,77 miliardy dolarů za rok, vyplývá z údajů S&P Dow Jones Indices. Exxon zvyšoval v posledních 34 letech dividendu v průměru o 6,4 procenta ročně.

Třetí příčka patří společnosti Microsoft, která svým akcionářům vyplatí na dividendách 12,06 miliardy dolarů ročně.

Apple získal titul největšího plátce dividend již v roce 2015. O pozici však přišel, protože omezil počet akcií v oběhu, když se rozhodl jich část odkoupit a vyřadit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru