Firma Kennial nekoupí více než 700 bytů na sídlišti v Praze-Písnici, které prodává energetická firma ČEZ. Důvodem je žaloba nájemníků na určení vlastnictví a právní vady, které nebyly součástí podmínek tendru.

Firma Kennial, která patří do skupiny ARCA Capital podnikatele Pavola Krúpy, letos v únoru vyhrála výběrové řízení s nabídkovou cenou zhruba 1,3 miliardy korun. Podle ČEZ není podávaná určovací žaloba právní vadou prodávaných bytů. Není tedy důvodem k tomu, aby firma Kennial odstoupila od soutěže, sdělil v tiskovém prohlášení mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Navíc podle něj nebrání tomu, aby katastrální úřad provedl vklad vlastnického práva ve prospěch firmy Kennial.

Podle Krúpy ČEZ jeho firmě jasně tvrdil, že žádná žaloba nehrozí. "Naši právníci se již s žalobou obeznámili a je to pro nás problém. Je to v podstatě plomba na katastru. Takže zůstává otázkou, zda by se v takovém případě vůbec našla banka, která by chtěla takovou věc financovat," řekl pro HN Krúpa.

"Kdybychom Písnici za těchto okolností koupili za vlastní finance, museli bychom se následně s nájemníky soudit o náhradu škody a tu škodu následně vymáhat. Takový konflikt nechceme řešit," dodává.

Otázkou podle Krúpy zůstává třicetimilionová kauce, kterou firma zaplatila. "Navíc jsme měli další výdaje, například na poradce. Musíme proto zvážit, jak budeme dál postupovat a zda budeme žádat ČEZ o náhradu škody," uvádí Krúpa. 

ČEZ ale postup Kennialu rozporuje, jeho právní poradci ale budou teprve stanovisko firmy hodnotit. "Vlastnictví bytového portfolia ČEZ je nezpochybnitelné a podaná určovací žaloba není právní vadou prodávaných nemovitostí a nebrání tomu, aby katastrální úřad provedl vklad vlastnického práva ve prospěch vítězného uchazeče. Není tedy ani důvodem pro odstoupení účastníka ze soutěže," dodal Gazdík.

"Očividně se jim zhroutilo financovani. Každopádně soutěž tím nekončí a prodáme to druhému v pořadí, " řekl HN zdroj blízký vedení ČEZ obeznámený se situací.

Podle mluvčí Kennialu Barbora Hanákové se firma také cítí v konfliktu zájmů vzhledem ke své aktivitě zastupování nájemníků bytů OKD. "A tedy z důvodu morálního a etického aspektu a úloze sociální odpovědnosti do tohoto projektu nemůžeme vstoupit," uvedla. Požadavky nájemníků uvedené v žalobě firma považuje za relevantní. "Z čehož plynou právní vady a dochází tím ke změně podmínek, které společnost ČEZ jako vyhlašovatel tendru v rámci výběrového řízení stanovila," uvedla.

Společnost Kennial podle Gazdíka o odporu části nájemníků věděla. "Šlo o veřejně dostupnou informaci, a tím, že nabídku podala, také deklarovala, že je s tímto rizikem srozuměna. Prohlášení o konfliktu zájmů tedy považujeme za účelové," dodal mluvčí.

Podle Jiřího Koubka (TOP 09), starosty Libuše, pod kterou Písnice spadá, se ukázalo, že tendr byl vadný a špatně připravený. "Obavy obyvatel a městské části se tímto krokem potvrzují. Pokud ČEZ tvrdil, že kroky obyvatel poškozují akcionáře firmy, teď se ukázalo, že je nejvíc poškozuje management," řekl Koubek. Radnice se podle něj nyní obrátí na ČEZ s dotazem, jak chce firma dále postupovat. Setkat se chce Koubek i s Krúpou.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Předmětem prodeje byl také bytový dům v Bělocerkevské ulici v Praze 10.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru