Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů. Potvrdila zároveň, že je připravena současný program rozšířit, pokud to bude situace vyžadovat, protože inflační tlaky jsou stále příliš slabé. Šéf ECB Mario Draghi ale připustil, že ekonomika eurozóny se stále více zlepšuje a čelí méně nebezpečím než dříve.

"Nové údaje potvrzují, že cyklické oživení eurozóny je stále pevnější," řekl Draghi na tiskové konferenci. Podle něj sice v hospodářském výhledu přetrvávají negativní rizika, ta se ale zmenšila. Draghi rovněž poukázal na známky zlepšování globální ekonomiky, které naznačují, že zahraniční poptávka by měla stále více přispívat k růstu ekonomiky eurozóny.

Draghi rovněž předpověděl, že základní inflační tlaky zůstanou letos potlačené a zatím nevykazují "přesvědčivý trend růstu". Podle něj je nutné odhlédnout od kolísání hlavního ukazatele inflace spotřebitelských cen, které je přechodné a nemá dopady na střednědobý výhled cenové stability. Má-li se základní inflace zvýšit, jak o to ECB usiluje, je podle Draghiho nutné dál udržovat "velmi podstatný stupeň měnového uvolnění".

Míra inflace v eurozóně v březnu podle statistického úřadu klesla na 1,5 procenta z únorových dvou procent, což byla nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Draghi již dříve označil vzestup inflace za dočasný výkyv, za kterým stojí téměř výhradně rostoucí ceny ropy.

V části odpovědí na otázky novinářů Draghi řekl, že v této chvíli není pro ECB nutné, aby diskutovala o změnách v měnové politice a měnila cokoli na připravenosti ji ještě dál uvolnit. Zatímco po nastínění příznivých ekonomických vyhlídek v připraveném Draghiho vystoupení euro zřetelně posílilo, po těchto slovech se vrátilo zpět.

Po prvním kole prezidentských voleb ve Francii se na trzích rozšířily spekulace, že ECB by v červnu po pravděpodobném vítězství centristy Emmanuela Macrona mohla naznačit první kroky k omezení měnové stimulace. Draghi dnes ale zdůraznil, že volby nemají na rozhodování banky žádný vliv. "Měnovou politiku neděláme na základě pravděpodobných volebních výsledků," řekl šéf ECB podle agentury AP.

Loni v prosinci ECB oznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, respektive do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) z předchozích 80 miliard. Základní úroková sazba ECB je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musí za uložení svých peněz u ECB platit.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru