Český export za loňský rok dosáhl bezmála čtyř bilionů korun a meziročně si polepšil o 2,4 procenta. Historicky nejlepší výsledek tuzemského zahraničního obchodu tradičně táhl zvláště export do Evropské unie, kam české podniky vyvezly 83 procent zboží a služeb, skoro ze třetiny šlo o export do Německa. Celkem bilance zahraničního obchodu v takzvaném národním pojetí skončila s přebytkem 166,4 miliardy korun.

"Věříme, že loňská rekordní čísla zopakujeme i letos, čemuž zatím nasvědčují výsledky zahraničního obchodu za leden a únor," říká ministr průmyslu Jiří Havlíček. Hospodářská komora očekává, že export zboží letos vzroste o čtyři procenta.

Koruna rychle neposílí, exportéři se nemusí bát

Na vývozu se ale může podepsat ukončení korunových intervencí České národní banky (ČNB). Ta českým exportérům v posledních letech garantovala kurz na hranici 27 korun za euro, což podporovalo zvýšený vývoz tuzemského zboží a služeb za hranice. S intervencemi ČNB skončila před třemi týdny, podle Havlíčka ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tento krok exportéry poškodil.

"Kurz se stále drží kolem 27 korun za euro. Očekáváme, že česká měna bude dále posilovat pouze mírně, což by export nemělo nijak negativně ovlivnit," myslí si ministr, podle něhož se navíc většina vývozců na ukončení korunového závazku předem připravila. S tím souhlasí i Hospodářská komora. "Mnozí naši členové očekávají, že se kurz ustálí pod hranicí 26 korun za euro, v průměru by ale neměl být výrazně nižší než 27 korun za euro," předpokládá zástupce komory Ladislav Minčič.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru