Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o osm procent na 1,21 miliardy dolarů (29,7 miliardy korun). Hladce tak překonal odhady a díky vlivu přijatých opatření zlepšil i hospodaření na klíčovém americkém trhu. Akcie firmy díky tomu vystoupily na nový rekord, i když celosvětové tržby se za čtvrtletí snížily.

Zásluhu na zlepšení v USA mělo zejména rozšíření nabídky snídaňového menu na celý den. Tržby v USA tak v prvních třech měsících roku meziročně stouply o 1,7 procenta, zatímco analytici v anketě výzkumné společnosti Consensus Matrix očekávali nárůst o 1,3 procenta.

Jak uvedl šéf podniku Steve Easterbrook, McDonald's provedl několik změn, aby si udržel stávající zákazníky, získal zpět ty, kteří začali chodit ke konkurenci a z těch, kteří chodili do McDonald's jen občas, udělal zákazníky stálé. Řetězec pod Easterbrookovým vedením zavedl celodenní nabídku snídaňového menu a zakázal používat maso z kuřat krmených antibiotiky.

Zisk na akcii ve čtvrtletí dosáhl 1,47 dolaru a o 14 centů předčil odhady analytiků. Globální tržby klesly o 3,9 procenta na 5,68 miliardy dolarů (139,8 miliardy korun), zejména v důsledku plánovaného prodeje restaurací a jejich přeměny na franšízy. Výnosy přitom firmě klesají už 11 čtvrtletí, poznamenala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru