Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o osm procent na 1,21 miliardy dolarů (29,7 miliardy korun). Hladce tak překonal odhady a díky vlivu přijatých opatření zlepšil i hospodaření na klíčovém americkém trhu. Akcie firmy díky tomu vystoupily na nový rekord, i když celosvětové tržby se za čtvrtletí snížily.

Zásluhu na zlepšení v USA mělo zejména rozšíření nabídky snídaňového menu na celý den. Tržby v USA tak v prvních třech měsících roku meziročně stouply o 1,7 procenta, zatímco analytici v anketě výzkumné společnosti Consensus Matrix očekávali nárůst o 1,3 procenta.

Jak uvedl šéf podniku Steve Easterbrook, McDonald's provedl několik změn, aby si udržel stávající zákazníky, získal zpět ty, kteří začali chodit ke konkurenci a z těch, kteří chodili do McDonald's jen občas, udělal zákazníky stálé. Řetězec pod Easterbrookovým vedením zavedl celodenní nabídku snídaňového menu a zakázal používat maso z kuřat krmených antibiotiky.

Zisk na akcii ve čtvrtletí dosáhl 1,47 dolaru a o 14 centů předčil odhady analytiků. Globální tržby klesly o 3,9 procenta na 5,68 miliardy dolarů (139,8 miliardy korun), zejména v důsledku plánovaného prodeje restaurací a jejich přeměny na franšízy. Výnosy přitom firmě klesají už 11 čtvrtletí, poznamenala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru