Souhrnný rozpočtový deficit členských zemí eurozóny v loňském čtvrtém čtvrtletí klesl na 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 1,6 procenta v předchozích třech měsících. Dostal se tak na nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2008. Vyplývá to podle agentury AP z úterních údajů statistického úřadu Eurostat.

Deficit v zemích používajících euro se po letech úsporných opatření, kterými prošel zejména řecký rozpočet, nacházel nejníže od světové finanční krize. Na podzim roku 2008 došlo ke kolapsu americké banky Lehman Brothers, který odstartoval nejzávažnější část krize, píše agentura AP.

Globální finanční krize a následná hospodářská recese vynesly na světlo finanční problémy některých členských zemí eurozóny, zejména Řecka. Ve třetím čtvrtletí roku 2010 se souhrnný rozpočtový schodek členů eurozóny vyšplhal až na sedm procent HDP. To představovalo více než dvojnásobek tříprocentního limitu stanoveného pravidly EU.

Eurostat již v pondělí uvedl, že v celém loňském roce se rozpočtový schodek členských zemí eurozóny snížil na 1,5 procenta HDP z předloňských 2,1 procenta. Uvedl rovněž, že jejich zadlužení na konci loňského roku kleslo na 89,2 procenta HDP z 90,3 procenta v závěru roku 2015.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru