I přesto, že Česká spořitelna loni vydělala nejvíce za poslední tři roky, její akcionáři si pohorší. Největší česká banka mezi ně rozdělí 11,5 miliardy korun, což představuje 76 korun za akcii. V loňském roce přitom Česká spořitelna vyplatila za každou akcii dividendu 84,2 koruny.

Česká spořitelna loni vydělala nejvíce ze všech českých bank. Její čistý zisk vzrostl o více než osm procent na 15,5 miliardy korun. Na dobrém výsledku se podepsal zejména jednorázový příjem z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe.

Svou bývalou dceřinou společnost se na konci roku 2015 rozhodl koupit zpět vydavatel platebních karet. Visa Europe byla do té doby vlastněna bankami a fungovala jako nezisková společnost. Cena obchodu se tehdy vyšplhala na 21,2 miliardy eur (574,4 miliardy korun).

Provozní zisk České spořitelny za rok 2016 naopak klesl o pět procent na zhruba 20 miliard korun. Může za to především trend klesajících výnosů z poplatků, s kterým se potýkají všechny tuzemské banky.

Česká spořitelna je největší českou bankou, má zde 4,7 milionu klientů. Banka patří rakouské společnosti Erste Group, jejíž akcie se obchodují na pražské burze.

Dividenda a zisk České spořitelny
Pozn.: Jedná se o čistý zisk náležící akcionářům. Výše dividendy je zobrazená na pravé ose, výše čistého zisku na levé.
Zdroj dat: Výroční zprávy České spořitelny

Komerční banka se s dividendou vrací k normálu

Výši dividendy v úterý oznámila také Komerční banka. Valná hromada schválila návrh představenstva vyplatit na dividendách celkem 7,6 miliardy korun. To odpovídá 40 korunám na akcii.

Banka, která má v Česku 1,6 milionu klientů, přitom byla v minulosti ke svým akcionářům velmi štědrá - v posledních dvou letech mezi ně vždy rozdělila přes 90 procent čistého zisku. Akcionářům tehdy vyplatila větší část zisku zejména proto, aby banka nebyla zbytečně překapitalizovaná.

Současná suma, která odpovídá zhruba 55 procentům z loňského zisku, je tak návratem k normálu. K tomuto kroku přistoupila Komerční banka mimo jiné proto, že Česká národní banka po ní bude chtít navýšení kapitálových rezerv celkem o jeden procentní bod.

Dozorčí rada Komerční banky odhlasovala také odměny členů představenstva za loňský rok. Vedení banky si mezi sebe rozdělí 23,7 milionu korun.

Komerční bance se, podobně jako České spořitelně, loni dařilo zejména díky penězům z prodeje podílu ve Visa Europe. Její čistý zisk dosáhl 14,07 miliardy korun - o sedm procent více než v roce 2015. Ve skutečnosti však situace není tak růžová. Nebýt peněz z podílu v kartové asociaci, zisk Komerční banky by byl o 6,7 procenta nižší než před rokem.

Komerční bance, jejíž hlavním akcionářem je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta, v roce 2016 rostl počet klientů, objem vkladů i poskytnutých úvěrů.

Dividenda a zisk Komerční banky
Pozn.: Valná hromada Komerční banky rozhodla 22. dubna 2016 o štěpení akcií v poměru 5:1. Letošní hodnota dividendy by tak odpovídala pětinásobku své hodnoty. Výše dividendy je zobrazená na pravé ose, výše čistého zisku na levé. 
Zdroj dat: Komerční banka
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru