Trh s novým bydlením v Praze a v ostatních krajích Česka jsou dva diametrálně odlišné světy. Zatímco v hlavním městě v prvních třech měsících letošního roku poklesly prodeje bytů v nově stavěných developerských projektech i jejich nabídka, ve zbytku republiky jako celku tomu bylo přesně naopak.

V Praze prodali developeři za období leden–březen celkem 1350 bytů, o 15 procent méně než před rokem. Mimo českou metropoli jich z nabídky ubylo 1430, meziročně asi o 17 procent více. Ukazují to nejnovější údaje stavební a developerské společnosti Trigema, jež se zároveň snaží profilovat jako zdroj informací o rezidenčním developmentu.

"Zatímco v Praze očekáváme, že poprvé od roku 2009 dojde letos nejspíše k poklesu trendu v počtu nově prodaných bytů, v regionech, jaké představují Jihomoravský, Středočeský či Plzeňský kraj, může křivka prodejů ještě dále růst," komentuje Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Podle Sourala tak zřejmě průměrné ceny za nové bydlení porostou.

Největším mimopražským trhem s novým bydlením jsou Středočeský a Jihomoravský kraj. Řada lidí z těchto krajů do Prahy a do Brna dojíždí za prací, protože bydlení za hranicemi těchto měst je levnější. Developeři v posledních měsících spouští projekty bytových domů i v lokalitách dále od Prahy, kde jejich výstavbu odkládali. Patří mezi ně například Berounská Brána od společnosti Crestyl celkem s 81 byty a 34 řadovými domky nebo projekty ve Vysokém Újezdě.

Drahé bydlení vyhání lidi i za hranice Brna. "Lidé v Brně bydlet chtějí, jenom nemají kde, nebo si to nemohou dovolit," podotýká František Šudřich, marketingový specialista u tamního developera Trikaya. Nepoměr mezi výstavbou ve městě a za jeho hranicemi se podle Šudřicha v posledních letech zvětšuje rychlým tempem. "Tento jev označujeme jako novou suburbanizaci, protože již neprobíhá formou výstavby rodinných domů, ale na vesnicích v okolí Brna se staví typická městská zástavba – tedy bytové domy," popisuje Šudřich.

Za první čtvrtletí podle něj developeři v Brně prodali 220 bytů, o 42 procent méně než před rokem. Loňský rok byl z hlediska prodejů v Brně i v Praze rekordní a podle odborníků se letos nebude opakovat. Nový byt dnes v Brně vyjde zájemce průměrně na 61 tisíc korun za metr čtvereční, což je meziročně o devět procent více. 

Normálu se vymyká Plzeňský kraj, kde se podle Trigemy od ledna do března prodalo 260 bytů v plánovaných developerských projektech. Tedy skoro tolik jako za celý rok 2016.

"Zájem o byty je velký všeobecně, bytů je málo, ať už se jedná o second handy, nebo o nové byty," potvrzuje Veronika Martínková, makléřka plzeňské realitní kanceláře Pubec. Tato firma nabízí vedle starších bytů také nové byty v šesti developerských projektech v Plzni a jejím okolí.

Největším z nich je momentálně Unicity Plzeň celkem s 542 byty v šesti domech. První dva domy se již staví a drtivou většinu v nich tvoří garsonky a dvoupokojové byty. "Větší část lidí kupuje byty na investici, pro studenty nebo učitele," říká Martínková. Mezi kupci nejsou podle ní jen Plzeňané, ale i lidé z Prahy a dalších koutů republiky.

"V Plzni je v současné době nedostatek nájemních bytů," dodává Martínková. Do prodeje šla už i druhá etapa bytového areálu Unicity, v níž mají rovněž převažovat malé byty.

V Plzni začala tento měsíc stavět bytový dům i pražská Trigema. Firma má prodanou přibližně čtvrtinu z celkem 82 bytů v domě, který bude k nastěhování v druhé polovině příštího roku. Největší zájem je v tuto chvíli o garsonky.

"Podíl bytů na investici se podle našeho odhadu může pohybovat okolo 30 až 50 procent," říká Soural z Trigemy. Podle něj je jedním z důvodů poloha domu, jenž vyrůstá v ulici Kollárova, nedaleko od autobusového nádraží a přibližně deset minut pěšky od centra města. Plzeň také nabízí řadu pracovních příležitostí a v kraji je dlouhodobě jedna z nejnižších nezaměstnaností v republice.

Trigema považuje za perspektivní i brněnský trh, kde podle Sourala firma připravuje několik nových projektů. "Současně s tím zvažujeme navíc také investici ještě do některého z dalších větších měst Česka," dodal Soural.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru