Devět let poté, co zemřel ve věku pouhých osmadvaceti let, mohou diváci spatřit jinou tvář australského herce Heatha Ledgera – tentokrát přímo skrze scény, které Ledger sám natočil.

Nový dokumentární film nazvaný I Am Heath Ledger využívá tisíců hodin domácích videozáznamů, které Ledger pořídil. Stejně tak se opírá o jeho umělecká díla či hudební videa.

Snímek se snaží vykreslit portrét mladého herce, jenž oslnil Hollywood rolemi ve filmech Zkrocená hora či Temný rytíř. Mimo jiné dokument hodlá vyvrátit přetrvávající dojem, že Ledger byl v hluboké depresi, když se nešťastně předávkoval léky proti bolesti, úzkosti a nespavosti.

"Byl velmi veselý a miloval život. Měl své démony, s nimiž zápasil, ale rozhodně nechtěl odejít," tvrdí ve filmu Ledgerův hollywoodský agent Steve Alexander.

Snímek I Am Heath Ledger měl premiéru koncem minulého týdne na newyorském filmovém festivalu Tribeca.

Než by se dokument zabýval podrobnostmi Ledgerova úmrtí v New Yorku roku 2008, raději využívá hercových domácích archivů a rozhovorů s členy rodiny i blízkými přáteli, aby "oslavil Heathův život a odvyprávěl příběh umělce mnoha tváří", jak řekl režisér a producent Derik Murray.

Ledgera film vykresluje jako živelného muže, jenž prahl po dobrodružství, choval se velkoryse k přátelům a náruživě se věnoval mnoha koníčkům – od natáčení hudebních videí až po hraní šachů.

Ledger byl prý často tak nabitý energií, že za celou noc takřka nezamhouřil oči.

Interview pro film poskytli Ledgerovi přátelé včetně herečky Naomi Wattsové a režiséra Anga Leeho. Naopak Ledgerova někdejší snoubenka Michelle Williamsová, matka jeho dcery Matildy, žádost o rozhovor odmítla, jak uvedla její mluvčí.

Pro režiséra Murrayho by svědectví Williamsové prý bývalo bylo klíčové. "Ale skutečně se necítila na to, aby si stoupla před kameru," uznal režisér.

Ledger byl nalezen mrtvý pár měsíců poté, co se s Williamsovou rozešel. Krátce předtím dotočil film Temný rytíř, v němž ztvárnil temnou postavu šíleného Jokera. Za roli posmrtně obdržel Oscara.

"Hodně se mluvilo o tom, že jeho smrt souvisela s tím, jak zpodobil Jokera, že ho to nasměrovalo někam, odkud už nenašel cestu zpět," parafrázuje některé mýty okolo hercova úmrtí režisér Murray.

Ti, se kterými hovořil, prý ale takové spekulace odmítají. "Všichni říkají, že si natáčení nesmírně užil a že Joker byla jenom role. Byl tou postavou fascinovaný a byl na ni pyšný," dodal režisér.

Film I Am Heath Ledger příští středu 3. května jednorázově promítne 300 amerických kin, 17. května jej uvede americká televize Spike TV.

Související