Moneta Money Bank vyplatí za loňský rok dividendu přes pět miliard korun, což je 9,80 koruny na akcii před zdaněním. O výsledcích pondělní valné hromady banky informovala mluvčí banky Lucie Leixnerová. Moneta, která do loňského května působila pod názvem GE Money Bank, vyplácí dividendu akcionářům od vstupu na pražskou burzu poprvé.

Akcionáři rovněž rozhodli o doplnění dozorčí rady o nové členy. Stali se jimi bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer a Marie Luisa Cicognaniová. Oba byli zvoleni s okamžitou platností, zvolení ovšem podléhá posouzení ze strany ČNB. Cicognaniová 12 let působila v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, z toho deset let jako bankéřka v týmu finančních institucí. Dále byla šest let výkonnou ředitelkou londýnské pobočky banky Mediobanca. Nyní působí jako poradkyně generálního ředitele Kudi Digital Bank. Singer od začátku roku pracuje jako ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom společnosti Generali CEE. 

Moneta Money Bank loni vykázala neauditovaný čistý zisk 4,05 miliardy korun, o rok dřív měla upravený čistý zisk 4,51 miliardy korun. V řádné individuální závěrce ovšem vyčíslila čistý zisk na 7,3 miliardy korun, údaj pozitivně ovlivnily dividendy vyplacené dceřinými společnostmi v návaznosti na změny v jejich kapitálové struktuře.

"Dividendový výnos přes 12 procent je nejvyšší ze všech akcií na pražské burze," komentoval návrh ekonom Rostislav Plíva. Důvodem vysoké výplaty může být podle něj možný očekávaný prodej banky jinému investorovi. Moneta patří k nejúspěšnějším domácím titulům. Od svého uvedení na burzu umožnila svým držitelům vydělat v ročním vyjádření téměř 30 procent, dodal.

Akcie Monety po únorovém zveřejnění výsledků na pražské burze posílily na 90 korun za akcii a dostaly se tak na maximum. V pondělí akcie mírně klesly a dostaly se pod hranici 79 korun za akcii.

Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je letošní 13. duben. Dividenda bude splatná 26. června, vyplacena bude prostřednictvím Komerční banky. Hlavními akcionáři banky jsou zahraniční právnické společnosti, podle loňské výroční zprávy banky drží 94,3 procenta akcií. České právnické osoby drží 2,4 procenta a fyzické osoby 3,3 procenta akcií banky.

General Electric prodala veškeré své akcie v Moneta Money Bank loni na podzim a nyní se zaměřuje primárně na průmyslovou činnost. Dokončení oddělení od skupiny GE banka očekává v letošním roce. Moneta Money Bank má asi milion klientů. Služby poskytuje ve 232 pobočkách.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru