Ve stejné soudní síni, ovšem se zcela novým senátem, začal již počtvrté Obvodní soud pro Prahu 1 projednávat případ, který v červnu 2013 vedl k pádu kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase. Z nezákonného sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky vojenskou rozvědkou jsou kromě tehdejší ředitelky premiérova kabinetu (a také jeho milenky) Jany Nagyové obžalováni i tři důstojníci Vojenského zpravodajství. 

Soudkyně Helena Králová čtveřici obžalovaných opakovaně osvobodila, ale odvolací Městský soud v Praze její verdikt pokaždé zrušil. A v posledním rozhodnutí přikázal, aby případ řešil jiný senát. Odůvodnil to tím, že Králová opakovaně nerespektovala jeho pokyny a Nečasové i jejímu manželovi stranila. "Obvodní soud postupoval naprosto jednostranně, přičemž dospěl k naprosto bezprecedentnímu závěru, že všechny provedené důkazy podporují obhajobu obžalovaných, uplatněnou v hlavním líčení," uvedl letos v lednu odvolací soudce Richard Petrásek.

Nečasová nechce vypovídat, má virózu

Případ proto začal toto pondělí projednávat nový senát, vedený soudkyní Pavlou Hájkovou.

Nečasová přišla jako obvykle spolu se svým manželem Petrem Nečasem, který ji po celou dobu pevně držel za ruku.

Přestal jen v jediném okamžiku: když jej justiční stráž při vstupu do budovy soudu kontrolovala a musel rozpažit ruce.

Nečas pak po celou dobu jednání čekal před jednací síní ve společnosti kameramanů i fotografů, které soud z jednání vykázal.

Jednání začalo asi patnáct minut po naplánovaném začátku. Hned zkraje si vzal slovo advokát Nečasové Eduard Bruna a požádal o to, aby jeho klientka v prvních dnech procesu nemusela vypovídat. "Má virózu. Každopádně vypovídat chce, ale až jí bude lépe. Možná ve čtvrtek," uvedl Bruna.

Opět s vyloučením veřejnosti

Celý proces je naplánován až do čtvrtka a je pravděpodobné, že neskončí.

Protože případ převzala nová soudkyně s novým senátem, musí provést všechny důkazy od počátku. A znovu také vyslechnout většinu svědků.

Proces proto začal jako v předchozích případech čtením obžaloby.

Státní zástupce tak přesně popisoval, jak Jana Nečasová - tehdy ještě Nagyová - úkolovala vojenskou rozvědku, aby sledovala její sokyni v lásce a tehdejší premiérovu manželku Radku. A nejen ji - také dvojici zaměstnanců Úřadu vlády. A ve zhruba třičtvrtěhodinové obžalobě vyjmenoval, co Nagyová a trojice důstojníků Vojenského zpravodajství porušili.

Na stranu obžaloby se připojilo i ministerstvo obrany. Po trojici svých bývalých zaměstnanců požaduje uhradit škodu - 125 tisíc korun, které vojenské zpravodajství uhradilo za výpomoc se sledováním, které si k tomu objednalo u soukromé agentury.

Po přečtení obžaloby soudkyně rozhodla o tom, že v jednání bude pokračovat s vyloučením veřejnosti. Vyhověla tak žádosti trojice zpravodajců, kteří poukazují na to, že v jejich výpovědích, které nyní následují, zazní utajované skutečnosti.

Novináři tak museli síň opustit. Odešla i Jana Nečasová.

Jsou další případy

Soudy řeší i další dva související případy, v nichž figuruje Jana Nečasová-Nagyová. Zatímco v kauze úniku tajných zpráv BIS byla Jana Nečasová, Ivo Rittig a jeho právník David Michal odsouzeni k podmíněným trestům, případ takzvaných trafik - tedy vzdání se mandátu poslance výměnou za lukrativní posty ve státní správě - soud ještě nezačal projednávat. Musel totiž řešit námitky podjatosti, kterou proti Králové, která tento případ také dostala, podali státní zástupci. Odvolací soud ale řekl, že případ může řešit.

V druhém případě je na lavici obžalovaných i sám premiér, trojice "uplacených" poslanců Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa se nakonec obžalobě kvůli spornému zásahu Nejvyššího soudu vyhnula. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že na jejich skutky se vztahuje indemnita, protože byli poslanci. Toto rozhodnutí označil Ústavní soud následně za nezákonné, trojici však již nebylo možné dále stíhat.