Pro Lukáše Nečesaného je to velká výhra. Vleklá soudní pře o to, zda v únoru roku 2013 surově napadl a téměř zabil kadeřnici v Hořicích, se po už druhém osvobozujícím rozsudku brněnského Nejvyššího soudu potřetí vrací ke Krajskému soudu do Hradce Králové.

"Nejvyšší soud zrušil jak usnesení Krajského soudu v Hradci Králové, tak Vrchního soudu v Praze. Jejich rozsudky tak neplatí a o věci bude znovu rozhodovat Krajský soud v Hradci Králové," uvedl advokát Nečesaného Oldřich Chudoba, který v úterý ráno dostal rozsudek Nejvyššího soudu do rukou.

Pro tým Nečesaných vedený otcem Luďkem, který do synovy obhajoby investoval už několik milionů korun, je stejně důležité i to, že případ musí příště soudit jiný soudní tribunál. Je pravda, že mezi soudcem Jiřím Vackem, který už poslal Nečesaného dvakrát za mříže, a rodinou Nečesaných panuje zřetelná vzájemná nevraživost.

"Zároveň se nařizuje, že soud musí nově o věci rozhodovat v jiném složení senátu," dodal Chudoba. Obhajoba tak dosáhla asi nejvyššího možného úspěchu.

"V podstatě bylo vyhověno všem našim návrhům," uvedl Chudoba. Že by Nejvyšší soud Nečesaného definitivně zprostil viny a tím případ ukončil, totiž nebylo možné očekávat.

Důvody zrušení rozsudků zatím obhájce ani tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček nezveřejnili. Zřejmě však půjde, podobně jako u prvního osvobozovacího rozsudku na jaře roku 2015, o nedostatek důkazů.

K pouze nepřímým důkazům, mezi něž patří přítomnost Nečesaného v kadeřnictví přibližně v době vraždy a jeho pachové stopy na místě činu, sice obžaloba nově získala svědectví kadeřnice, která před soudem Nečesaného poznala, v jejím případě ale byli experti rozpolcení.

Někteří věrohodnost její výpovědi uznávali, další ji zpochybňovali s tím, že se náhle rozpomenula až tři roky po činu.

Jednoznačně rozpačitá byla výpověď dalšího nového a klíčového svědka, Nečesaného spoluvězně Jiřího Fundy, který policistům do protokolu obsáhle popsal, že se mu obviněný k pokusu o vraždu přiznal. U soudu se však zmohl na jedinou větu. "Říkal mi jen, že neví, proč to udělal," opakoval na dotazy soudce i advokátů tichým hlasem.

Pro Nečesaného, kterého Nejvyšší soud už v prosinci propustil z vězení, může být nynější rozhodnutí průlomovým. Podle expertů by už nyní krajský soud měl jednoznačně ustoupit názoru soudu vyšší instance. "Pokud jde už o druhé kolo, měl by se soud nižší instance řídit právním názorem soudu vyššího," míní ústavní právník a vedoucí katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela.

Jiná praxe by podle Kysely byla v rozporu s českým soudním systémem.

"Bylo by to na pováženou, pak by soudní systém vůbec nemohl fungovat," řekl. V podobných případech prý mohou soudce čekat i kárná řízení, vedená předsedy krajských soudů nebo ministrem spravedlnosti. Trestem může být důtka, pokuta, v krajním případě zbavení funkce soudce.

Zpráva o osvobození studenta odsouzeného za brutální pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích vzrušila předloni v květnu celou zemi. I když nalezení pravdy je v tomto případě extrémně těžké, okamžitě se začalo hovořit o bezprecedentním justičním omylu. Jisté je, že podobný případ, kdy by byl na svobodu dvakrát po sobě propuštěn člověk usvědčený dvěma soudy z pokusu o vraždu, čeští právníci a soudci nepamatují. Za relativně úspěšnou obhajobou stojí i Nečesaného otec Luděk, vlivný muž a ředitel liberecké nemocnice, který investoval značné prostředky do špičkových právníků, detektivů, tvorby webových stránek i pořádání tiskových konferencí. Podařilo se mu tak dostat na synovu stranu část médií i veřejnosti.

I díky kontaktům s libereckou poslankyní Janou Pastuchovou (ANO) dokázal Nečesaný přesvědčit tehdejší ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, aby podala stížnost na porušení zákona k Nejvyššímu soudu.

Nečesaného rodiče přitom také čelí obvinění. Ředitele nemocnice stíhá policie za přijetí úplatků při nákupu zařízení pro nemocnici, jeho manželku Šárku za praní špinavých peněz.

Související