Americké investiční bance Morgan Stanley stoupl čtvrtletní zisk o 74 procent na 1,84 miliardy dolarů (46 miliard korun) a překonal očekávání. Investoři jsou aktivnější poté, co americká centrální banka (Fed) zvýšila úroky, napsala agentura Reuters. Zisky z prodeje dluhopisů se téměř zdvojnásobily.

"Jde o jeden z našich nejlepších čtvrtletních výsledků za poslední léta," řekl Financial Times šéf banky James Gorman. Loni finanční ústav ve stejném období vydělal pouze 1,06 miliardy dolarů.

Zisk na akcii tak činí 1 dolar oproti loňským 55 centům. Analytici agentury Thomson Reuters očekávali zisk na akcii pouze 89 centů. Celkové příjmy společnosti vzrostly o 25 procent na 9,75 miliardy dolarů, zatímco analytici v průměru odhadovali 9,27 miliardy dolarů.

Příjmy z obchodování s cennými papíry s pevnými výnosy, jako jsou dluhopisy, vzrostly na 1,7 miliardy dolarů z 873 milionů dolarů loni, šlo o nejlepší výsledek za dva roky. Příjmy z obchodování s akciemi se ale snížily na dvě miliardy z 2,1 miliardy dolarů.

Fed zvýšil úroky během tří měsíců dvakrát, v prosinci a v březnu. Chuť k obchodování dávají investorům i blížící se volby ve Francii a v Německu a britské opouštění Evropské unie.

Vyšší čtvrtletní zisky vykázaly i ostatní velké americké banky - Citigroup, JPMorgan a Bank of America. Pomohlo jim zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. S jeho osobou se pojily naděje na vyšší růst, nižší daně a slabší regulaci finančního sektoru.

V posledních týdnech se ale začíná mezi finančníky objevovat skepse kvůli neúspěchu Trumpovy administrativy s prosazením zdravotní reformy.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.