Jihoamerický obchodní blok Mercosur plánuje ještě letos podepsat obchodní dohodu s Evropskou unií. Uvedl to v rozhovoru se švýcarským listem Neue Zürcher Zeitung argentinský prezident Mauricio Macri. Argentina nyní drží rotující předsednictví Mercosuru.

Argentinský prezident potvrdil slova brazilského ministra zahraničí. Ten minulý měsíc agentuře Reuters řekl, že členové Mercosuru, tedy Argentina, Brazílie, Uruguay a Paraguay, podepíší rámcovou politickou dohodu s EU v letošním roce.

"Máme jasně v úmyslu podepsat dohodu v druhé polovině roku," prohlásil Macri. Povahu dohody však neupřesnil. Dodal, že cílem je, aby součástí pacifické aliance byly také Chile, Kolumbie a Mexiko, i když se to nestane hned, ale bude to trvat několik let, a věří, že kontinent se shodne na potřebě užší spolupráce.

Macri se tento měsíc má setkat ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a v rozhovoru uvedl, že se bude snažit využít setkání ke zlepšení vztahů se Spojenými státy. Vztahy mezi oběma zeměmi vážně poškodil bankrot Argentiny v roce 2002, ale od Macriho nástupu do funkce v roce 2015 se vztahy zlepšují. Macri stejně jako Trump před svým vstupem do politiky byl podnikatelem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru