Během prvních tří dnů "prodlouženého velikonočního víkendu" mohou velké obchody zůstat otevřené. Zákaz prodeje o vybraných svátcích se totiž netýká Velkého pátku, ale jen Velikonočního pondělí. 

Výjimka ze zákazu platí pro menší obchody (do 200 metrů čtverečních prodejní plochy), železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím (i autobazary) nebo výkupny odpadů.

Vedle Velikonočního pondělí se zákaz týká také 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince a 1. ledna. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze kromě Velkého pátku i 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu. Senátoři vedení Františkem Bublanem (ČSSD), kteří zákaz prosadili, připouštějí, že jde zatím o kompromis, protože všechny svátky najednou by zřejmě neprošly.

Své prodejny tentokrát zavře i e-shop Alza.cz, který podle České obchodní inspekce porušil zákaz 28. října i 26. prosince a nyní mu hrozí pokuta. E-shop argumentuje tím, že jde pouze o výdejny zboží objednaného on-line; kontroloři se ale přesvědčili, že zboží si lze koupit i přímo v prodejně - ostatně sama Alza je takto na svém webu nazývá.

Zatím tři sankce

Za porušení zákazu v pátek 28. října zatím Česká obchodní inspekce uložila tři pravomocné pokuty, které už nabyly právní moci. Každá dosáhla jen deseti tisíc korun, přestože lze uložit sankci až jeden milion korun, při opakování až pět milionů.

Pokutu musí zaplatit podnikatel provozující second hand v Rokycanech. "Při kontrole uvedl, že se domníval, že může mít otevřeno, protože prodejní plocha provozovny nepřesahuje 200 metrů čtverečních," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Ve skutečnosti se ale právě v případě zastaváren a dalších prodejen použitého zboží, výkupen či sběren týká zákaz všech prodejen bez ohledu na jejich velikost.

Ze stejného důvodu dostaly desetitisícovou pokutu i českobudějovická společnost Sběrsur a brněnský autobazar Auto Šerý. Dalších osm porušení zákazu během 28. října zatím Česká obchodní inspekce stále ještě řeší. O Vánocích nenašly kontroly žádné porušení zákona s výjimkou zmíněného e-shopu Alza.

Slovensko rozšiřuje zákaz na další dny

Na Slovensku letos poslanci schválili rozšíření zákazu prodeje o další státní svátky a dny pracovního klidu - celkem půjde o 15 dnů v roce a částečně i Štědrý den. Dosud platil zákaz jen pro tři dny.
O svátcích či dnech pracovního klidu na Slovensku budou moci mít nadále otevřeno například čerpací stanice, lékárny či prodejci suvenýrů. Omezení se nedotkne ani podnikatelů, kteří nezaměstnávají pracovníky, ale zákazníky obsluhují sami. Zákaz prodeje se o vybraných dnech, například na listopadové Dušičky, nebude vztahovat ani na prodejce květin.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru