Top chart

  • Výrobce luxusního zboží LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton v prvním čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 15 procent na 9,9 miliardy eur. Investice do přepychu rostou.
  • Akcie amerických firem včetně ocelárny US Steel a výrobce stavebnin Martin Marietta Materials padají. Investice do infrastruktury, které slibuje prezident Donald Trump, se zpožďují.
  • Autor symbolu dravosti u newyorské burzy Arturo di Modica říká, že socha nebojácné dívky, která od 8. března stojí proti jeho býku v trysku, porušuje autorská práva.
  • Ekonom Pavel Kohout a guvernér ČNB Jiří Rusnok si v otázce vícerychlostní Evropy rozumí.
  • David Klimeš z Ekonomu si všiml grafu kurzu koruny vůči euru, ve kterém méně je více. Ještě že se o něj opírá postava viceguvernéra ČNB.
  • Investice do důstojného možného budoucího prezidenta Jiřího Drahoše.

Glosa ve 174 slovech

Dividendová burza cenných papírů Praha. Co do počtu akcií tuzemský trh zaostává za ostatními burzami v regionu. Ale právě v malém počtu firem, jejichž akcie lze v Burzovním Paláci v Rybné ulici koupit a prodat, tkví jistá výhoda. Většina z nich totiž slušně a pravidelně vynáší na dividendách. Jen je třeba nákup a prodej dobře načasovat.

Letošní jarní dividendová sezona začala ve středu. První doběhla do cíle Moneta Money Bank. Jde o premianta v kategorii. Vůči úterní ceně, kdy ještě šlo Monetu naposledy koupit s nárokem na výplatu dividendy, činil výnos 11 procent. Akcie banky pak ve středu, kdy se obchodovaly už bez nároku na dividendu, spadly o 8,5 procenta. Kdo ale do Monety investoval během uvedení na trh loni v květnu za 68 korun za akcii, je stále ve slušném zisku 15 procent a dividendu má k dobru.

Ani ostatní akcie na pražské burze ve výnosech z podílů na zisku nezaostávají. Rozpětí od 2,6 procenta v případě výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits do 7,5 procenta u elektrárenské firmy ČEZ dělá z Prahy malý dividendový ráj.

Kdo investuje nejlépe

České banky do svých dlužníků. Ti si nejen stále více půjčují, ale hlavně dobře dluhy splácí. To platí i pro dlužníky, kteří byli ve skluzu se splátkami o více než tři měsíce. Neplatiči do konce loňska uhradili přes pět miliard korun dluhů po splatnosti. A podíl dlužníků, kteří pozdě splácí, na konci prosince představoval 7,44 procenta všech obyvatel. Nejméně od června 2008, před vypuknutím globální finanční krize. No, nekupte za těchto podmínek akcie bank s českými dlužníky.

Co láká

Peníze přece. Ale ne ledajaké. Musí být vzácné. Nejlépe mince s příběhem a z ryzího kovu. Celosvětově jde o třetí nejoblíbenější investici mezi luxusními předměty, spočítala poradenská firma Knight Frank (tabulka k článku ‚Liquid Assets‘). V tomto segmentu vedou vybraná vína a autoveteráni. Investice do vzácných mincí vedou před šperky a uměním. Minulý pátek padl český rekord. Neznámý investor vydražil zlatý svatováclavský dukát z roku 1937 za 14,7 milionu korun.

Kdo vyhrává

Nabídka, která se jen těžko odmítá. Podnikatel Pavel Tykač a jeho důlní firma Czech Coal zvýšili nabídku energetické firmě ČEZ za hnědouhelnou elektrárnu Počerady ze čtyř miliard korun zhruba na deset miliard. Elektrárna stojí poblíž lomu, který Tykač vlastní, a ČEZ i po jejím prodeji bude prodávat elektřinu, kterou Počerady vyrobí, jako by zdroj stále vlastnil. Motivovaný zájemce o koupi a silný vyjednavač jako prodejce rovná se vyšperkovaná nabídka.

Kdo prohrává

Firmy jako Mercedes-Benz stahují reklamní spoty z pořadu komentátora Billa O'Reillyho na americkém kanálu Fox News. Příčinou je O'Reillyho neslušné chování vůči ženám, uvedl deník The New York Times. Podle listu, který o skandálech psal poprvé 1. dubna, vedení kabelové televize v tichosti zaplatilo 13 milionů dolarů za mimosoudní vyrovnání s dotčenými ženami. Ze čtvrt hodiny, která je v hodinovém O'Reillyho pořadu obvykle věnována reklamě, v pondělí zůstalo jen osm a čtvrt minuty. Akcie mediální firmy 21 st Century Fox, která televizní stanici Fox News vlastní, od konce března klesly zhruba o pět procent. O'Reilly, který je jinak brilantní a věcně uvažující televizní osobností, nemá na českých obrazovkách dvojníka. Dosud se totiž nenašel kříženec moderátora a herce Jana Krause s novinářem a bývalým prezidentským kancléřem Petrem Hájkem.

Mimo byznys

V pondělí si Daniela Drtinová a diváci jejího pořadu on-line televize DVTV užili koncert mluveného slova. Moderátorka si pozvala parlamentního stenografa Jiřího Nováka. Tento distingovaný devadesátiletý pán hovoří velmi lahodnou a perfektně artikulovanou češtinou. Nadto moudře a k věci. Daniela Drtinová udělala to nejlepší, co mohla. Nechala se krásou řeči pana Nováka unést a dovolila mu hovořit takřka bez přerušení celých dvacet minut.