Zvažovaný prodej elektrárny Počerady skupiny ČEZ miliardáři Pavlu Tykačovi vyvolal ostré reakce. Někteří kritici volali, že nedává smysl, ekologové zase chtějí, aby elektrárna po roce 2024 ukončila provoz. Podle Luboše Pavlase z Tykačovy skupiny Czech Coal nicméně Evropa uhelné elektrárny potřebuje. A obchod je prý výhodný pro všechny zúčastněné.

Na veřejnost se dostaly informace, že jste oslovili ČEZ v otázce koupě elektrárny Počerady. Přitom před rokem a půl vám ji prodat nechtěl. Proč nyní?

Musíme začít o něco dříve. Když jsme v roce 2013 vyjednávali s ČEZ o koupi elektrárny Chvaletice, tak součástí jednání byla i dlouhodobá smlouva pro elektrárnu Počerady, která předpokládala roční dodávky pěti milionů tun uhlí z Vršan po dobu 50 let. A vedle toho byla podepsána i smlouva na koupi akcií elektrárny Počerady se dvěma opcemi. Jedna vypršela na konci roku 2015 a druhá platí do konce roku 2019 s tím, že elektrárnu bychom dostali až v roce 2024. První opci na prodej ČEZ neuplatnil.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru