Otevírání zdravotnických dat veřejnosti zachraňuje životy. Konkrétní příklady přivezla nedávno do Prahy britská expertka na otevřená data Emma Doyleová. V Anglii došlo například ke snížení úmrtnosti při operacích srdce o tisíce případů ročně poté, co se data o tomto typu operací začala zveřejňovat. "Otevření dat pomohlo vytvořit prostředí, ve kterém se mohou lékaři neustále zlepšovat," říká Doyleová HN. Ta přijela na pozvání Fondu Otakara Motejla, který se otevíráním dat dlouhodobě zabývá.

Jak široký mají angličtí pacienti přístup ke zdravotnickým informacím?

Už čtyři roky funguje webová stránka NHS Choices, která je plná informací určených pro pacienty ze zhruba třiceti klinických oborů. Z toho třináct oborů poskytuje informace až do úrovně jednotlivých lékařů. Například pacient, kterého čeká chirurgická operace, se může podívat na informace o jednotlivých chirurzích a zjistit, kolik těchto operací už provedli, kolikrát byla u těchto operací nutná takzvaná reoperace či míru úmrtnosti u těchto operací. Zveřejňujeme také jak dlouho musí pacienti čekat na vyšetření v nemocnici či počty jednotlivých výkonů. U operací rakoviny prsu se mohou pacientky podívat, pro jaký druh chirurgické léčby se rozhodly pacientky před nimi a jaký to mělo výsledek. Snažíme se maximum těchto informací dát do rukou veřejnosti. Co se týče samotné chirurgie, v současnosti zveřejňujeme informace od více než pěti tisíc chirurgů z celé Anglie.

Jaká strategie pro otevírání dat ve zdravotnictví se nejvíce osvědčila?

Rozhodní a energičtí lékaři, kteří změny prosadí. Podařilo se nám otevřít ty nejzajímavější data díky tomu, že lékaři to sami chtěli. Viděli to jako způsob, jak mohou vylepšit fungování svých ordinací. Otevírat data je možné také díky tomu, že se našli klíčoví lidé ve vedení NHS, kteří měli a mají snahu o maximální průhlednost fungování britského zdravotnictví. Ti potom přesvědčili lékaře, že otevírání dat je to nejlepší, co mohou pro pacienty i sebe udělat.

Co pomohlo lékaře přesvědčit, aby umožnili nahlédnout pacientům pod pokličku?

Vysvětlovali jsme lékařům, že sdílení dat poslouží k hledání způsobů, jak lépe léčit. Rádi uvádíme konkrétní příklad toho, jak publikování dat zachraňuje životy - od doby, co jsme začali publikovat informace o provedených operacích srdce, se snížily počty úmrtí souvisejících s těmito zákroky o tisíce ročně. Určitě se tak nestalo jen díky tomu, že jsme ta data otevřeli k využití dalším lékařům a veřejnosti, ale pomohlo to vytvořit prostředí, ve kterém se mohou lékaři neustále zlepšovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zveřejnění lékařských dat v Anglii pomohlo pacientům i lékařům.
  • Při otevírání záznamů je ale nutné být si jistý, že jsou data správná.
  • Data by mohla pomoci i při prevenci nemocí, říká expertka Emma Doyleová.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.