Tempo růstu světového obchodu v letošním roce zrychlí na 2,4 procenta z loňských 1,3 procenta. Ve středu to předpověděla Světová obchodní organizace (WTO). Poukázala ale zároveň na "hlubokou nejistotu" ohledně politického a ekonomického vývoje, zejména ve Spojených státech. V příštím roce by se tempo růstu světového obchodu mělo podle WTO pohybovat v rozmezí od 2,1 do čtyř procent.

"Nepředvídatelný vývoj světové ekonomiky v blízkém období a nejistota ohledně vládních opatření v oblasti měnové, rozpočtové a obchodní politiky zvyšují riziko útlumu obchodní aktivity," uvedla WTO ve své dnešní zprávě. "Nárůst inflace vedoucí k vyšším úrokovým sazbám, přísnější rozpočtová politika a zavedení opatření omezujících obchod, to vše by mohlo během příštích dvou let podkopat rychlejší růst obchodu," dodala.

Generální tajemník WTO Roberto Azevedo prohlásil, že svět se musí dál bránit zavádění nových překážek pro obchod. "Pokud se budou politici snažit řešit úbytek domácích pracovních míst dovozními restrikcemi, nebude mezinárodní obchod podporovat hospodářský růst, a mohl by se dokonce stát brzdou oživení," upozornil.

Řadu zemí v poslední době znepokojuje růst protekcionistických tendencí ve Spojených státech. Nový americký prezident Donald Trump slibuje, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny. Hrozí i vysokými dovozními cly.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru