Guvernér ČNB Jiří Rusnok žádá, aby se Česko otevřelo pracovní imigraci. Působí tak jako zloděj, jenž aby zakryl vlastní čin, ukazuje na nevinného a křičí: "Chyťte zloděje!" Co Rusnokem vedená centrální banka ukradla? No přece kvalifikovaná pracovní místa − tím, jak přes tři roky ředila kupní sílu koruny.

"Posílení měny ve většině firem zvyšuje zaměstnanost vysoce kvalifikovaných pracovníků, zatímco klesá počet těch hůře kvalifikovaných," píší Boris Kaiser a Michael Siegenthaler v článku, který vyšel loni v Economic Journalu. Celková zaměstnanost se podle nich nemění, jiná je jen její struktura. A právě takovou změnu struktury potřebuje Česko už řadu let. Podle dat OECD je u nás nejvyšší podíl překvalifikované pracovní síly.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru